Palyatif bakım servisinde yatan hastalardakateter ilişkili idrar yolu enfeksiyonu vebası yarası önleme demetlerinin etkinliğininaraştırılması
Investigation of the effectiveness ofcatheter-related urinary tract infection andpressure sore prevention bundlesin patients hospitalized in the palliative care service
  1. Tez No: 912817
  2. Yazar: GÜZEL CEYLAN KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ULU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Kateter ilişkili idrar yolu enfeksiyonları (Kİ-İYE) sık görülen ve önlenmesi gereken sağlık bakım ilişkili enfeksiyonlardan (SBİE) biridir. Bası yaralarında ise en önemli yaklaşım bası yarasının oluşmadan önce önlenmesi üzerine kuruludur. Amaç: Araştırma; Kayseri Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Servisi'nde tedavi gören hastalarda, Kİ-İYE ve bası yarası gelişiminde risk faktörlerini ve görülme sıklıklarını belirleyerek, Kİ-İYE ve bası yarası gelişiminin önlenmesinde önleme demetlerinin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamız retrospektif ve prospektif olarak tasarlanmış ve iki kısımda yapılmıştır. Retrospektif dönemde insidans hızları belirlendi, eğitim ve önleme demetleri hazırlandı, prospektif dönemde periyodik olarak demet uygulaması eğitimi verilerek Kİ-İYE ve bası yaralarını önlemek için önleme demetleri uygulandı. Demet uygulaması öncesi ve sonrası insidans hızları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Catheter associated urinary tract infections (CA-UTIs) are one of the common healthcare-associated infections (HAIs) that should be prevented. The most important approach to pressure ulcers is based on preventing pressure ulcers before they occur. OBJECTIVE: The aim of the study was to determine the risk factors and incidence of CA-UTIs and pressure ulcers development in patients receiving treatment at the Palliative Care Service of Kayseri State Hospital and to investigate the effectiveness of prevention bundles in preventing of CA-UTIs and pressure ulcers. MATERIALS AND METHODS: Our study was designed as retrospectively and prospectively, divided into two phases. In the retrospective phase, incidence rates were determined, and training and prevention bundles were developed. Periodic training was provided at the end of the retrospective period. In the prospective phase; preventive bundles were implemented to prevent CA-UTIs and pressure ulcers. Incidence rates before and after the training and applying bundles were compared.