Antalya ilindeki bina materyallerinde doğal radyonüklidlerintayini, radyolojik ve sağlık riski
Determination of natural radionuclides in building materials inAntalya province, radiological and health risk
  1. Tez No: 912819
  2. Yazar: FARİKA RAVZA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Güvenliği ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Radyasyon çevremizin doğal bir parçasıdır ve binalarda kullanılan yapı malzemelerinde belli konsantrasyonlarda bulunan radyonüklidler bu radyasyona katkıda bulunurlar. Malzemelere çeşitli sebeplerle katılan toprak vb. katkılar içerdikleri radyonüklidler nedeniyle sürekli olarak gama (γ) ve alfa (α) radyasyonu yayarlar. Antalya'da yerel satıcılardan temin edilen malzemelerde bulunan radyonüklid konsantrasyonları; yüksek enerjili gama spektrometrisi kullanılarak belirlenmiştir. Hesaplanan I değerleri, bu konuda verilen sınırların altında kalmıştır. Bu sonuçlar, Antalya'daki yapı malzemelerinin radyolojik açıdan güvenli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışmamızın sonuçları, benzer çalışmaların sonuçlarıyla da uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Radiation is a natural aspect of our environment, and radionuclides present at specific concentrations in building materials contribute to it. Additives, for instance, soil, etc., which are incorporated into materials for various reasons, constantly emit gamma (γ) and alpha (α) radiation due to the radionuclides they contain. The concentrations of radionuclides in building materials obtained from local vendors in Antalya were assessed using high-energy gamma spectrometry. The calculated I value was less than limits specified in the International guidelines. These results indicate that the building materials used in Antalya comply with international radiological safety standards. In addition, our findings are consistent with the outcomes of similar investigations undertaken within other studies.