Retrieving dynamically and effectively from memory (D-REM): A Recognition memory model with a dynamic decision making mechanism
Bellekten dinamik ve etkin geri getirme (D-BEG): Dinamik karar verme mekanizmalı bir tanıma belleği modeli
  1. Tez No: 912836
  2. Yazar: CAVİT DENİZ PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KILIÇ ÖZHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin amacı tanıma belleği literatüründeki birçok bulguyu bir arada açıklayan, dinamik bir karar verme mekanizmasına sahip bir tanıma belleği modeli geliştirmektir. Matematiksel bellek modelleri, belleğin depolama ve geri getirme süreçlerini bir dizi işlem olarak açıklar. Bellekten Etkin Geri Getirme (BEG), doğruluk ölçümlerine ilişkin temel bulguları açıklayan, önde gelen bir bellek modelidir; ancak, geri getirmede karar verme sürecini ve tepki süresi performansını yordamaz. Bu çalışmada, BEG'in bir varyantı olan ve dinamik bir karar verme mekanizmasını içeren, Bellekten Dinamik ve Etkin Geri Getirme (D-BEG) isimli yeni bir model geliştirilmiştir. Bu modelde test maddeleri, zaman içinde aşamalı olarak aktifleştirilen bellek izlerinin özellikleriyle karşılaştırılır. Elde edilen toplam kanıt sınır değerlerinden birini aştığında bir yanıt verilir. Çeşitli deneysel değişimlemeler içeren tanıma görevleri için yapılan simulasyonlardan elde edilen model yordamaları deneysel veriyle karşılaştırıldı. Sonuçlar D-BEG modelinin hem doğruluk hem de tepki süresi ölçümlerindeki temel bulguları başarıyla açıkladığını göstermektedir; bu bulgular, bellek gücü, kelime frekansı, tepki yanlılığı etkilerini ve testin karıştırıcı etkisini içermektedir. D-BEG modeli bu bulgular için ortak bir açıklama sunarak bellek modelleme araştırmalarına önemli bir katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current thesis was to develop a recognition memory model with a dynamic decision mechanism to simultaneously account for various findings in the recognition memory literature. Mathematical models of memory describe the storage and retrieval processes in memory as a series of operations. Retrieving Effectively from Memory (REM) is a prominent model that explains key findings in accuracy measures. However, it does not explain the course of decision making in retrieval, and does not predict response time performance. In the current study, a novel model called Retrieving Dynamically and Effectively from Memory (D-REM), which is a variant of REM, was developed to incorporate a dynamic decision making mechanism. In the model, test items are compared to the features of memory traces which are gradually activated over time. When the total evidence obtained via this comparison exceeds one of the boundaries, a response is made. The model predictions obtained through simulations for recognition tasks involving various experimental manipulations were compared to experimental data. The results demonstrated that D-REM model successfully accounted for the key findings in both accuracy and speed of response measures, including the effects of the memory strength, word frequency, response bias, and output interference. Providing a joint account for these findings, the D-REM model makes a significant contribution to memory modeling research.