Etkin mikroorganizma ve kompost kullanımının serada biber yetiştiriciliğine etkileri
Effective microorganisms and compost use in greenhouse pepper cultivation
- Tez No: 912837
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde 2022-2023 yıllarında yürütülen bu araştırmada etkin mikroorganizmalarla kompostun ayrı ve birlikte kullanımının sera biber yetiştiriciliğinde bitki gelişim, verim değerleri ve meyve kalite parametreleri ile yapraklarda bitki besin elementi içeriğine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada Pusula F1 biber çeşidi kullanılmıştır. Deneme konularını (a) kontrol, (b) kompost (KMPT), (c) dikimle ve 15 gün ara ile devam eden etkin mikroorganizma, (d) dikim sırasında etkin mikroorganizma ve kompost ve (e) dikimle ve 15 gün ara ile devam eden etkin mikroorganizma ve kompost uygulamaları oluşturmuştur. Denemede tüm parsellere toprak analiz sonuçları esas alınarak mineral gübre uygulanmıştır. Uygulamalar bitki gelişim parametrelerinden üst aksam ve kök yaş ağırlığını istatistiki olarak etkilemiş ve etkin mikroorganizma uygulaması ile üst aksam yaş ağırlığı en yüksek çıkmıştır. Verim değerleri kompost uygulamasında yüksek bulunmuştur. Araştırma bulguları kompost ve etkin mikroorganizma ve kompostun birlikte uygulanmasının ümitvar bulunduğunu, seralarda sürdürülebilir bir üretim için önerilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research conducted at Ege University Faculty of Agriculture in 2022-2023, it was aimed to determine the effects of separate and combined use of compost and effective microorganisms on plant growth, yield and fruit quality characteristics and plant nutrient content of leaves in greenhouse pepper cultivation. Pusula F1 pepper variety was used in the study. The treatments were (a) control, (b) compost (CMP), (c) effective microorganisms at planting and 15 days interval, (d) effective microorganisms and compost only at planting and (e) effective microorganisms and compost at planting and 15 days interval. In the experiment, mineral fertilisers were applied to all plots based on soil analysis results. The treatments statistically influenced the fresh weight of shoots and root among the plant growth parameters, and shoot fresh weight was found highest in the effective microorganism treatment. Yield values were higher in compost application. The results of the research showed that compost and the combination of compost and effective microorganisms was found promising and can be recommended for sustainable production in greenhouses.