Dynamic modification of XML documents
XML dokümanlarının dinamik olarak değiştirilmesi
- Tez No: 93443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET COŞAR, PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
oz XML DOKÜMANLARININ DİNAMİK OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİ Sevinç, Ender Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Ahmet Coşar Nisan 2000, 92 Sayfa Bu tezin konusu, XML(GeliştirilebiKrJşareitlem^ bir görüş olarak XML Dokümanlarını Dinamik Olarak Değiştirme'dir. Bu yeni görüş, ODTÜ Yazılım Araştırma ve Geliştirme Merkezinde sürmekte olan Tedarik Zinciri ve Otomasyonu projesinde kullanılır. Bu tez, bu uygulamanın Otomasyon kısmım hedef almaktadır. Bir TedarikZmciriJJygulaması kısaca değişik firmalar tarafından hazırlanan elektronik katalogların işleme olarak açıklanabilir. Tedarik Zinciri Uygulaması için veritabanlanna ulaşım, iş akışlarını veya artçı uygulama programlarını çalıştırma gibi dış uygulama programlarım uyandırma XML Dokümanlarım dinamik olarak değiştirme açısından önemlidir. Örneğin, artçı veritabanlanna ulaşım programlarını çalıştırma veya geri dönüşte Entegre Kataloklarm içine konulmak üzere katalog verisini üreten uygulama programlarım çalıştırma önemli olabilir.XML'de, NOTATION(Notasyon) işlevi dış uygulama programlarını çalıştırma için kullanılır. NOTATION(Notasyon) işlevi ile dışuygulamalara alman parametreler iletilebilir, bununla birlikte çalıştırılmış uygulamamn sonucunu geri XML dokümanının içine almak için bir yol mevcut değildir. Bu kısıtlamadan dolayı, dış uygulamalara ulaşım ve dökümamn içerisine dönen kayıtların getirilmesi için EXECUTE(Yap) cümlesi kullanılmaktadır. XML Bölümleyicisi sayesinde doküman bölümlendi bölümleme esnasmda ne zaman EXECUTE(Yap) PI(Processing Instruction) İşle Komutu karşılaşılırsa en güncel bilgi dış uygulamadan getirilir. Getirilen kayıtlar dokümana yazılır. Bu şekilde dinamik XML dokümanları üretilir. Bu çalışmada, uygulama tamamen Java'da yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Katalog, Tedarik Zinciri, İşlem Komutu, DTD, DOM VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC MODIFICATION OF XML DOCUMENTS Sevinç, Ender M.S., Department of Computer Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ahmet Coşar April 2000, 92 Pages The subject of this thesis is Dynamic Modification of XML(eXtensible Markup Language) Documents which can be considered as an extension to the XML architecture. This new extension has been used in the Supply Chain Integration and Automation project going on at METU, SRDC. This thesis mainly focuses on the Automation part of this application. A Supply Chain can be briefly defined as the process of integrating electronic catalogs prepared by different companies. For the supply chain application it is necessary to invoke external applications like accessing databases, initiating workflows or some other legacy applications to dynamically modify XML Documents. For example, it might be necessary to invoke wrapper programs for accessing legacy databases or applications to generate catalog data which, in turn, are inserted into an XML document representing the integrated catalog. In XML, the NOTATION facility is used for invoking external applications. With the NOTATION facility, it is possible to pass input parameters to external applications, however there is no mechanism for retrieving the result of the invoked application back into XML. Because of this limitation, the EXECUTE 111statement has been used for accessing external applications and incorporating the resulting records back into the XML document. By the help of an XML parser the document is parsed, during which whenever an EXECUTE PI (Processing Instruction) is met, the most up to date data are fetched from the external application. The fetched records are written into the document. In this way, dynamic XML documents are generated. In this work the implementation has been fully done in Java. Key Words : Catalog, Supply Chain, Processing Instruction, DTD, DOM IV DOKÜMANTASYON Mramf