Machine learning based soft sensor design for optimization in realtime petrochemical processes
Gerçek zamanlı petrokimya proseslerinde optimizasyon için makine öğrenimi tabanlı soft-sensör tasarımı
  1. Tez No: 912842
  2. Yazar: ELSHAN MEHDIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM YOLCULAR KARAOĞLU, DOÇ. DR. BURAK ALAKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Proses Endüstrisinde en önemli hedef, ürün kalitesini en üst düzeye çıkarmak ve enerji tüketimini en aza indirmek kadar kötü durumlarda hızlı aksiyon almaktır. Endüstriyel kontrol süreçlerinde, teknik ve/veya ekonomik sınırlamalar nedeniyle bazı özelliklerin fiziksel bir sensör tarafından ölçülmesi bazen zordur. Bu gerçek özellikle petrokimya endüstrisinde geçerlidir. Prosesten alınan numuneler ve laboratuarda analiz edilerek gerekli önlemler dolaylı olarak alınır, bu işlem zaman gerektirir (toplamadan ölçüme kadar saatler sürebilir) ve bu nedenle gerçek zamanlı izlemeyi çok zorlaştırır, bu da aslında ekonomik kayıplara neden olur. Son yıllarda, proses endüstrisinde ölçülen ve depolanan büyük miktarda veriyi kullanarak mühendisler algoritmalar geliştirmekte ve tahmine dayalı modeller tasarlamaktadır. Proses endüstrisi bağlamında, bu tahmine dayalı modellere Soft Sensörler denir. (İzaskun M. ve ark. 2022). Tezim, önemli bir uluslararası Petrokimya Fabrikasından alınan gerçek veriler üzerinde gerçek zamanlı izlemenin gücünü gösteren Makine Öğrenimi modüllerine dayalı bir prosedür tanımlar. Girdi olarak, akış hızı, besleme bileşimi, reaktör sıcaklığı ve basıncı gibi gerçek zamanlı olarak sağlanan kolayca ölçülen değerler kullanılır ve ürün kalitesi tahmini için farklı gerilemeli algoritmaların bir kıyaslaması sunulur. Değerlerin doğru çıkarımı için preprocessing tekniklerinin önemi vurgulanacaktır. Makine öğrenimi stratejilerinin uygulanması, bu soft sensörün ürünleştirilmesinde önemli ekonomik faydalar sağlayacaktır. Bu tezin amacı tamamen Python programlama dili ve makine öğrenimi kullanarak Petrokimyada soft sensörler tasarlamak ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
In the Process Industry, most important goal is to take quick action in the worse sceneries as well as to maximize the product quality and to minimize the energy consumption. In industrial control processes, certain characteristics are sometimes difficult to measure by a physical sensor due to technical and/or economic limitations. This fact is especially true in the petrochemical industry. The necessary measures are taken indirectly by samples from the process and analyzing them in the laboratory, this process implies time (can take hours from collection to measurement) and thus make it very difficult for real-time monitorization, which in fact results in security and economical losses. In recent years, by using of the large amounts of data being measured and stored in the process industry, engineers develop the algorithms and design predictive models. In the context of process industry, these predictive models are called Soft Sensors. (Izaskun M. et al 2022). My thesis defines a procedure based on Machine Learning modules that demonstrate the power of real-time monitorization over real data from an important international Petrochemical Plant. As input, easily measured values provided in real-time, such as flow rate, feed composition, reactor temperature and pressure are used and a benchmark of different regressive algorithms for product quality estimation is presented. The importance of reprocessing techniques for the correct inference of values will be highlighted. The implementation of machine learning strategies will achieve considerable economic benefits in the productization of this soft sensor. The aim of this thesis is entirely to design, and evaluate soft sensors in Petrochemistry by using Python programming language and machine learning.