Global and local forces shaping quantum technology development: Insights from the researcher perspective
Kuantum teknolojisinin gelişimini şekillendiren küresel ve yerel dinamikler: Araştırmacı perspektifinden görüşler
- Tez No: 912841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU, DR. YELDA ERDEN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İkinci kuantum devrimi, çeşitli sektörlerde kritik faydalar sağlayabilecek teknolojilerin üretilmesine olanak tanır. Bu devrim teknolojik gelişimde yenilikçi bir dönem açarak zengin fırsatlar sunmakla birlikte teknolojik gelişim ve var olan sisteme entegrasyonu konusunda belli zorluklar da getirmiştir. Bu çalışma, kuantum teknolojilerinin (QT) gelişim sürecini yerel ve küresel dinamiklerin nasıl şekillendirdiğini incelemekte ve bu dinamiklerin araştırma ekosistemi üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Nitel bir çalışma olan bu araştırmada, veriler çevrimiçi platformlar üzerinden yapılan görüşmeler ile üretilmiştir. Kuantum teknolojileri konusunda farklı ülkelerde çalışan on araştırmacıdan oluşan bir örneklemden üretilen veriler Sosyal Teknoloji Şekillendirme (SST) çerçevesi içerisinde analiz edilmiştir. SST çerçevesinin çizdiği modelin Kuantum teknolojilerine uygulandığı durumda, teknolojinin kendisindeki belirsizlik/değişkenlik, buna bağlı olarak QT ekosistemindeki aktörlerin dinamik rolleri ve QT'ye özgü ve özgü olmayan yapısal faktörler birlikte, tamamlayıcı bir şekilde gelişim sürecini şekillendirmektedir. Bu bağlamda fon yapıları, politika stratejileri ve küresel rekabet gibi faktörler incelenmiş ve araştırmacıların çalışma koşullarının bu güçlerle nasıl şekillendiği ve bu güçlere nasıl katkıda bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Araştırmacıların deneyim ve algılarının analizine dayanan bu çalışma, QT'nin potansiyelini en iyi şekilde kullanmasını sağlayacak ve araştırmacılar için ideal çalışma koşulları ile iş birliği ortamlarını destekleyecek politika modelleri önermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The second quantum revolution has created an opportunity to produce technologies that promise significant benefits across various sectors. It has opened a transformative chapter in technological development, offering rich opportunities while posing complex challenges. This study explores how local and global dynamics shape the development trajectory of quantum technologies (QT), highlighting their influence on the research ecosystem. By analyzing the experiences of researchers, it examines how these dynamics impact work practices, collaborations, and technological outcomes. Factors such as funding structures, policy strategies, and global competitiveness are assessed, revealing how researchers' working conditions and perspectives both shape and are shaped by these forces. This qualitative study employs online interviews conducted via conference platforms to generate data. Ten experts from various backgrounds and working in different countries, all specializing in quantum technology constitute the sample. The data generated is evaluated and analyzed within the Social Shaping of Technology (SST) framework, which suggests the powerful existence of fluidity and regime elements in an emerging technology. In the case of quantum technologies, the unpredictability of the technology itself, the dynamic roles and relationships among actors within the QT development ecosystem, and the structural factors tied to both QT-specific and broader stability collectively shape the development trajectory in a complementary manner. Based on the analysis of researchers' experiences and perceptions, this study aims to propose policy models that guide QT development toward maximizing its potential while fostering ideal working conditions and collaborative environments that align with researchers' expectations and needs.