Deleuzyen zaman imge bağlamında kartografik imgelemin inşası
Construction of cartografic imagination in the context of deleuzian time image
- Tez No: 912852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Zamanın anlatıları, sanat, film ve görsel kültür yoluyla dünyayı önümüze koyarak ona belirli bir mesafeden yaklaşmamızı olanaklı kılar: kaleydoskop, pinesteskop, panaromalar, fotoğraflar, kameralar, beyazın üzerinde siyahın izini süren metinler, haritalar, ekranlar üzerinden minyatürleşirerek dünyanın imgesini geçmiş, şimdi ve geleceğin bir anda varolduğu o zamanda yakalanmasını sağlayarak zaman imaj üzerine düşünceceğimiz bir aralık açar. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından oluşan enkaz kartografyaları ve yıkıntı mekanları içinde parçalanan mekanla birlikte parçalanan anlatı yeni bir görme duyma, işitme ve duygulanım rejiminin ortaya çıkmasına vesile olur. Gilles Deleuze'ün Zaman imaj sineması modernist anlatımda bu kırılma anına, kısaca imgenin kartografisi olarak kavramsallaştıracağımız şeye odaklanır, Zaman İmaj sinemasının mekânsal kökenlerinde Deleuze'un sıklıkla tartıştığı“Herhangi mekanlar”kavramını, kapsamlı olarak tartışmaya açarak, Kartografik imaj olarak adlandırılan bu yeni görme biçiminin filmsel zaman ve mekanı yaratma potansiyellerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda çalışma kapsamında Zaman imaj sineması kapsamlı olarak tartışmaya açılarak bu yeni görme biçiminin yarattığı saf sessel ve optik görme rejiminin kartografik imajla birlikte ortaya çıkan imgenin yeni görünürlüğünü tartışmaya açmayı amaçlanmaktadır. Tüm bunlar doğrultusunda çalışmada özellikle zaman imaj sinemasının belirgin özelliklerini yansıtan ve kartografik imajla ortaya çıkan imgenin yeni görünürlüğünü ortaya koymayı hedefleyen 8.5, A Ay, Anıların Masumiyeti ve Hiroşima Sevgilim filmleri örneklem olarak seçilmiş ve incelenmiştir. Çalışmada bu bağlamda kartografik imajı yeni bir görme biçimi olarak kuramsallaştırmaya çalışarak, filmler ve sanat yapıtlarını anlamlandırmada katkı sağlamak hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Narratives of time, through art, film and visual culture, present the world before us and enable us to approach it from a certain distance: kaleidoscope, pinesthescope, panoramas, photographs, cameras, texts that trace black on white, maps, screens, and by miniaturizing the world's image through the past, present and future, it enables us to capture it at that moment when it exists all at once, opening up an interval where we can think about the time-image. The fragmented narrative, together with the fragmented space within the cartography of debris and ruined spaces that emerged after the Second World War, paves the way for the emergence of a new regime of seeing, hearing, hearing and emotion. Gilles Deleuze's Time-Image Cinema focuses on this moment of rupture in modernist narration, what we will briefly conceptualize as the cartography of the image, and by comprehensively discussing the concept of“whateverspaces”that Deleuze frequently discusses in the spatial origins of Time-Image Cinema, it focuses on the potential of this new form of seeing, called the cartographic image, to create filmic time and space. In this context, the study aims to discuss the Time Image Cinema comprehensively and to discuss the new visibility of the image that emerges with the cartographic image, which is a regime of pure sound and optical vision created by this new way of seeing. In line with all these, the films 8.5, A Ay, Innocence of Memories and Hiroshima Mon Amaour, which reflect the distinctive features of the Time Image Cinema and aim to reveal the new visibility of the image that emerges with the cartographic image, were selected and examined as samples in the study. In this context, the study aims to contribute to the meaning of films and works of art by trying to theorize the cartographic image as a new way of seeing.