Toplumsal cinsiyet rolleri, ayrımcılık ve ruh sağlığı ilişkisi: 'Kırmızı başlıklı kız masalının incelenmesi'
The relationship of gender roles, discrimination and mental health: 'A review of the little red riding hood tale'
- Tez No: 912853
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, tüm dünya genelinde toplumun her alanına nüfus etmiş süreğen bir meseledir. Toplumda içinde bulunulan dönemin egemen topluluklarının, genel anlamda ataerkil yapıyla çevrelenmiş dünyada erkek olmayanın, ikincil toplumsal statüsünden kaynaklanan konumlandırılması, ayrımcılığın ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonuçları olarak belirmektedir. Masallar ise, doğumdan itibaren başlayan bireyin sosyalizasyon sürecinde, dil aracılığıyla, kültür tarafından verilmek istenen mesajların bir aracısıdır (Gezgin, 2007). Masalların, toplumsal cinsiyet rolleri ve ayrımcılığı nesilden nesile aktaran bir noktada olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bu çalışma, toplumsal cinsiyet rolleri, ayrımcılık ve ruh sağlığı arasındaki ilişkinin Kırmızı Başlıklı Kız Masalı üzerinden incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, doküman analizine dayanan nitel bir araştırma özelliği taşımaktadır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre; ayrımcılık ve toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki eşitsizliklerin cinsiyetler arası okuryazarlık oranları, dilin kullanımı, eğitim alanı, iş gücüne katılma oranı, siyaset ve karar alma politikaları, fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik, kültürel, siber/digital olmak üzere şiddetin her türü, güvenli annelik, erken doğum, doğum kontrolü, infertilite, aile planlaması, bireylerde uzun süre ayrımcılık tehdidiyle ilgili stres veya tetikte olma halinin sinir sistemindeki kronik aktivasyonu gibi sağlık alanı, edebiyat, sanat, spor, medya ve iletişim araçlarının kullanımı gibi hayatın birçok farklı alanına etki ettiği görülmüştür. Bu çalışma ile; Kırmızı Başlıklı Kız Masalının çözümlemesi ve literatürde masalla ilgili yapılmış olan yorumlar derlenerek paylaşılması nedeniyle gelecek çalışmalara ve alanyazına katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Relationship of Gender Roles, Discrimination and Mental Health:“A Review of The Little Red Riding Hood Tale”Gender inequality is a persistent issue that permeates all areas of society around the World. The positioning of the dominant societies of the current period in the society, arising from the secondary social status of the non-male in a world surrounded by a patriarchal structure in general, appears as the results of discrimination and gender inequality. Tales are the mediators of the messages desired to be given by culture through language in the socialization process of the individual starting from birth (Gezgin, 2007). The aim of this study is to examine the relationship between gender roles, discrimination and mental health through Little Red Riding Hood. Regarding the results of the study; Inequalities between discrimination and gender rolesliteracy rates between genders, use of language, field of education, labor force participation rate, politics and decision-making policies, all forms of violence including physical, psychological, sexual, economic, cultural, cyber / digital, safe motherhood, preterm birth, birth control, It has been observed that infertility, family planning, stress or alertness related to the threat of discrimination in individuals for a long time, chronic activation in the nervous system, affects many different areas of life such as the use of health, literature, art, sports, media and communication tools In the study, the analysis of the Little Red Riding Hood Fairy Tale was compiled and shared the comments made in the literature about the fairy tale, and suggestions for future studies presented.