Bir üniversite hastanesinin onkoloji birimlerinde perroca hasta sınıflandırma sistemine dayalı hemşire planlamasının hemşire ve hasta sonuçları üzerine etkisi
The impact of nurse staffing based on the perroca patient classification system on nurse and patient outcomes in the oncology units of a university hospital
- Tez No: 912880
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA SEREN İNTEPELER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir üniversite hastanesinin onkoloji birimlerinde Perroca Hasta Sınıflandırma Sistemine dayalı hemşire planlamasının, hemşire ve hasta sonuçları üzerine etkisini incelemektir. Yarı deneysel, tanımlayıcı-kesitsel ve retrospektif tasarımda gerçekleştiren araştırma Eylül 2021-Eylül 2023 tarihleri arasında İzmir ilinde bir üniversite hastanesinin onkoloji birimlerinde yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak, tanıtıcı özellikler ve memnuniyet formu, Perroca hasta sınıflandırma ölçeği, hasta sonuçları veri toplama formu ve onkoloji aktivite gözlem formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of nurse staffing based on the Perroca Patient Classification System on nurse and patient outcomes in the oncology units of a university hospital. This semi-experimental, descriptive-cross-sectional, and retrospective study was conducted between September 2020 and September 2022 in the oncology units of a university hospital in Izmir, Turkey. The data collection tools used in this study were an introductory characteristics and satisfaction form, Perroca patient classification scale, a patient outcomes data collection form, and an oncology activity observation form.