Spinal anestezi altında ürolojik cerrahi geçiren geriatrik hastalarda geleneksel sıvı tedavisi ile pleth variability ındex (PVI) kontrollü hedefe yönelik sıvı tedavisinin karşılaştırılması: prospektif randomize çalışma
Comparison of traditional fluid therapy and pleth variability index (PVİ) controlled goal-directed fluid therapy in geriatric patients undergoing urological surgery under spinal anesthesia: a prospective randomized study
- Tez No: 912888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SIRRI KOTANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Perioperatif sıvı yönetiminde, hastaların gereksinim gösterdikleri sıvı miktarlarını belirlemede anestezistlerin yaklaşımı önemlidir. Geriatrik hastaların yandaş hastalıklarının varlığı sıvı yönetimini kompleks hale getirmektedir. Liberal sıvı yönetiminin sık kullanılmasına rağmen, hedefe yönelik sıvı yönetimine verilen önem artmaktadır. Hedefe yönelik sıvı yönetimi için kullanılan parametrelerin çoğunun kullanımının zor ve invaziv olması ancak, Pleth Variability Index'in (PVI) non-invaziv dinamik bir parametre olması dikkat çekmektedir. İnferior Vena Kava (İVK) çapı ise hastanın sıvı durumunu gösteren non-invaziv, düşük maliyetli, hızlı uygulanabilen bir yöntemdir. Bu çalışmada, PVI kontrollü hedefe yönelik sıvı yönetimi ve geleneksel sıvı yönetimi uygulanan geriatrik hastalarda; verilen sıvı miktarı, hipotansiyon gelişme sıklıkları ve İVK çapları incelenerek iki sıvı yönetiminin etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize çalışmada, elektif olarak spinal anestezi altında ürolojik operasyonlara alınan 32 hastaya geleneksel (Grup G), 33 hastaya PVI kontrollü hedefe yönelik (Grup P) sıvı yönetimleri uygulandı. Tüm hastalara uygulanan rutin monitörizasyona ek olarak Grup P'de PVI takibi yapıldı. Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif İVK çapları ölçüldü. Verilen sıvı miktarları, efedrin ve atropin ihtiyaçları, hastaların demografik bilgileri ile preoperatif ve postoperatif kan tahlilleri kaydedildi. Çalışma dışı kalan hastalar sonrası Grup G'de 30, Grup P'de 30 hastanın verileri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: For evaluation of required fluid amount, anesthesiologist's approach is important at perioperative fluid management. Comorbidities in geriatric patients complicate management. While liberal fluid management is frequently referred, goaldirected fluid management has an increasing emphasis. Many parameters used for goal-directed fluid management are challenging and invasive; however, Pleth Variability Index (PVI) attracts as a non-invasive dynamic parameter. Inferior Vena Cava (IVC) diameter is also a non-invasive, low-cost, and quick method to assess fluid status. This study aims to compare PVI-controlled goal-directed fluid management against traditional fluid management in geriatric patients by examining administered fluid volumes, hypotension incidence, and IVC diameters. Materials and Methods: In this prospective randomized study, 32 patients undergoing elective urological surgeries under spinal anesthesia were administered traditional fluid management (Group G), while 33 patients were PVI-controlled goaldirected fluid management (Group P). Alongside routine monitoring for all patients, additionally, PVI was monitored in Group P. IVC diameters were measured preoperatively and postoperatively. Administered fluid volumes, ephedrine and atropine requirement, demographic data, preoperative and postoperative blood tests were recorded. After excluding certain patients, data from 30 patients in both groups were analyzed. p-value of