Kapikulus' and timarlı sipahis' agricultural wealth accumulations according to Edirne probate inventories (1550-1610)
Edirne tereke defterlerine göre kapıkulu ve timarlı sipahilerin tarımsal servet birikimleri (1550-1610)
- Tez No: 912887
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, 16. Yüzyıl sonlarında Edirne'de yaşayan kapıkulu askerlerinin ve timarlı sipahilerin servet birikimlerini inceleyerek onların söz konusu dönemde gerçekleşen askeri ve mali dönüşümlere nasıl cevap verdiklerini ortaya koyma amacı taşımaktadır. Bu çalışma sonucunda ulaşılan bulgular, tezin Osmanlı sosyoekonomik tarihinin güncel bir meselesi olan“çiftlik tartışması”kapsamında değerlendirilerek literatüre katkı sağlayacağı umulmaktadır. Osmanlı nasihatname yazarlarının aktardıklarının aksine 16. Yüzyılda askerlerin tarım ya da ticaretle uğraşmalarını engelleyen kanunlar bulunmamaktadır. Ayrıca aynı dönem içerisinde gerçekleşen askeri ve mali dönüşümler kapıkulları ve timarlı sipahilerin hayatlarını etkilemiş, onları geleneksel rollerinin dışına çıkartarak tarım ve ticaret ile uğraşmalarına neden olmuştur. Bu tez, Edirne askeri kassamına ait tereke defterlerinin yardımıyla, 16. Yüzyılın ortalarında Edirne'de yaşayan kapıkulları ve timarlı sipahilerin tarımsal faaliyetlerde bulunup bulunmadıklarını incelemektedir. Ayrıca terekelerin yardımıyla çiftlik tartışmasının önemli bir parçası olan çiftliklerin tanımı meselesine bir öneri sunmayı hedeflemektedir. Araştırmaya konu olan askerlerin tarımsal servet birikimlerinin incelenmesinin, Edirne kırsalındaki tarımsal üretim çeşitliliğinin anlaşılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the wealth accumulation of the kapıkulus and timarli sipahis living in Edirne in the 16th century, and to explore how they responded to the military and fiscal transformations that took place during that period. The findings of this study are expected to contribute to the literature within the context of the“çiftlik debate,”a current issue in Ottoman socio-economic history. Contrary to the accounts of Ottoman nasihatname authors, there were no laws in the 16th century preventing soldiers from engaging in agriculture or trade. Furthermore, the military and fiscal transformations that occurred during the same period affected the lives of the kapıkulus and timarli sipahis, pushing them out of their traditional roles and leading them to engage in agricultural and commercial activities. This thesis examines whether kapıkulu soldiers and timarli sipahis living in Edirne in the 16th century were involved in agricultural activities, with the help of the probate inventories belonging to the Edirne military kassam. Additionally, through the analysis of these inventories, the thesis aims to provide a new suggestion for the definition of farms, which is an important aspect of the farm debate. The study of these soldiers' agricultural wealth accumulation is expected to aid in understanding the diversity of agricultural production in the rural areas of Edirne. In conclusion, this study aims to contribute to the understanding of Ottoman socio-economic structures by examining the economic transformation of the Ottoman military class, particularly their engagement in agriculture and trade, and by offering new insights into the farm debate.