Lise 9.ve 10.sınıf öğrencilerinin benlik algılarının psikolojik dayanıklılık üzerine etkisi
Self-percept of high school 9th and 10th grade students effect on psychological resilance
- Tez No: 912893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEMA BENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, lise 9. ve 10.sınıf öğrencilerinin benlik algılarının psikolojik dayanıklılık üzerine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma Mersin merkez ilçesinde bulunan Anadolu, Fen ve Anadolu Mesleki ve Teknik lisesinde öğrenim gören öğrencilerle yapılmıştır. Verilerin toplanmasında demografik bilgi formu, Ergenler İçin Benlik Algısı Profil Ölçeği (EİBAP) ve Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (EPDÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın yapılması için Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmıştır. Çalışmaya katılan 300 öğrencinin benlik algısı ve psikolojik dayanıklılık değişkeni arasındaki ilişkiyi tespit etmek için pearson korelasyon analizi, değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılığı tespit etmek için iki gruplu değişkenlerde t-testi, iki ve fazla olan gruplar arasındaki farkı belirlemek için ANOVA testi, etkiyi belirlemek için de regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of self-perceptions on psychological resilience of 9th and 10th grade high school students. The study was conducted with students studying at Anatolian, Science and Anatolian Vocational and Technical High Schools in the central district of Mersin. Demographic information form, Self-Perception Profile Scale for Adolescents (EİBAP) and Adolescent Psychological Resilience Scale (EPDÖ) were used to collect data. Necessary permissions were obtained from Mersin Provincial Directorate of National Education for the conduct of the study. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between self-perception and psychological resilience variables of 300 students participating in the study, t-test was used in two-group variables to determine the difference in the group means of the variables, ANOVA test was used to determine the difference between two and more groups, and regression analysis was used to determine the effect.