Listening to students' voices: A Phenomenological study on well-being and educational policy recommendations for university exam preparation
Öğrenci seslerine kulak vermek: Üniversite sınavına hazırlık sürecinde iyi oluş ve eğitim politikaları önerileri üzerine fenomenolojik bir çalışma
- Tez No: 912924
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Batı Anadolu bölgesinde bulunan orta ölçekli bir fen lisesinde öğrenim gören 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Fenomenolojik araştırma metoduyla gerçekleştirilen bu çalışma öğrencilerin üniversite sınavına hazırlık sürecinde yaşadıkları deneyimleri iyi oluşları açısından anlamayı ve sınava hazırlık döneminde karşılaştıkları stres ve diğer faktörlerle başa çıkmak için kullandıkları mekanizmaları odaklanmıştır. ÇalıĢma 14 katılımcı (n=9 kadın, n=5 erkek) ile gerçekleştirilmiş ve veriler derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler, öğrencilerin üniversite sınavına hazırlık sürecinde stres, başa çıkma mekanizmaları ve destek ihtiyaçlarına dair algılarını araştırarak, karşılaştıkları zorluklara yönelik ihtiyaçlarını da ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik çerçevesi, Freire'nin Eleştirel Pedagojisi (1970), Masten'in Dayanıklılık Teorisi (2001) ve Bronfenbrenner'in Ekolojik Sistemler Teorisi (1979) üzerine kurulmuştur. Bu çalışma, öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar karşında dayanıklılık geliştirme mekanizmalarını inceleyerek Türkiye'deki eğitim politikaları için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Çalışma, okul düzeyinde politika geliştirme süreçlerine katkı sağlayarak okul-aile iş birliğini güçlendirmek ve öğrencilerin iyi oluşunu artırmak için uygulanabilir yöntemler belirlemektedir. Eğitim sistemi içinde öğrencilere daha fazla ses hakkı verilmesinin önemine vurgu yapan bu tez, sınav hazırlık sürecinde yüz binlerce öğrencinin yaşadığı baskı ve stresi azaltmaya yönelik destekleyici eğitim politikalarının geliştirilmesi gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the experiences of 11th and 12th grade students, attending a medium size science high school in a small district in Türkiye's West Anatolia region. The phenomenological study specifically focuses on participants' well-being and the mechanisms they use to cope with the stress and other factors they encounter as they are preparing for university entrance examinations. The study included 14 participants (n=9 female, n=5. male), and data is collected through indepth semi-structured interviews. The interviews explored students' perceptions of stress, coping mechanisms, and support needs during the exam preparation process while also seeking to reveal students' needs related to the challenges they face during the exam preparation process. The theoretical framework of the study is based on Freire's Critical Pedagogy (1970), Masten's Resilience Theory (2001), and Bronfenbrenner's Ecological Systems Theory (1979) as this study explores how students build resilience in the face of challenges and offers significant insights for educational policies in Türkiye. Ultimately, the study ultimately contributes to policy-making processes at the school level, strengthening the school-parent partnership and identifying actionable methods to enhance student well-being. Emphasizing the importance of giving students a greater voice within the education system, this thesis highlights the need to develop supportive educational policies to help reduce the pressure and stress that hundreds of thousands of students experience throughout the exam preparation period.