Narrative der einwanderung in bundestagsdebatten: Eine rahmenanalyse am beispiel der fachkräftedebatte im 20. Deutschen Bundestag
Federal meclis tartışmalarında göç anlatısı: 20. Alman Federal Meclisi'ndeki vasıflı işgücü tartışması örneği üzerinden bir çerçeve analizi
- Tez No: 912923
- Danışmanlar: PROF. DR. DİETER OHR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Freie Universität Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, 20. Alman Federal Meclisi'nde göçmenlerin işgücü piyasasındaki başarılarına ilişkin anlatıları detaylandırmaktır. Bu doğrultuda, göç politikasına ilişkin farklı tavsiyelerin hangi çerçeve kalıplarına dayandığı sorusu yanıtlanmaktadır. Bu doğrultuda, MAXQDA yazılımı kullanılarak nitel bir veri analizi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çerçeve analizi, Ervin Goffman'ın çerçeve analizine dayanmaktadır. Spesifik olarak, Bu çalışmada 20. Federal Meclis'in ilk yüz genel kurul oturumu esas alınmıştır. Bu çalışma, göçmenlerin işgücü piyasası potansiyeli hakkında dört baskın anlatı olduğunu göstermektedir. İlgili anlatılar partiler arasında eşit olmayan bir şekilde dağılmıştır. Luhmann'ın sistem teorisinin arka planında, bu çalışma, bir politikacının rolünün dürtüsel karar vermeyi gerektirdiği sonucuna da varmaktadır. Dolayısıyla, siyasi çerçevelemede birçok etkileyici faktör aynı anda dikkate alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to elaborate the narratives on the labor market success of immigrants in the 20th German Bundestag. Accordingly, the question is answered on which frame patterns the different recommendations on migration policy are based. To this end, a qualitative data analysis was conducted using MAXQDA software. The analysis was based on the framework analysis of Ervin Goffman. Specifically, this study was limited to the first hundred plenary sessions of the 20th Bundestag. The framework analysis suggests that there are four dominant narratives about the labor market potential of immigrants. The corresponding narratives are unevenly distributed among the parties. In the background of Luhmann's systems theory, this work concludes that the role of a politician requires impulsive decision making. Therefore, several influencing factors are considered simultaneously in political framing.