Halka açık video ve ses kaynaklarından elde edilen veriler ile türkçe artikülasyon hızı üzerinde cinsiyet ve yaş değişkenlerinin etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 912932
  2. Yazar: ELİF SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, halka açık video ve ses kaynaklarından elde edilen verilerle Türkçe artikülasyon hızının cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre nasıl etkilendiği incelenmiştir. Araştırma kapsamında, 25-44 yaş arası ve 45 yaş üzeri bireylerden oluşan katılımcı grupları üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci, profesyonel seslendirme platformları ve çevrimiçi video paylaşım sitelerinden alınan ses kayıtlarıyla sağlanmıştır. Artikülasyon hızı, Praat ses analiz yazılımı kullanılarak her bir katılımcının beş farklı konuşma segmentinde hesaplanmış ve elde edilen veriler SPSS programı ile bağımsız örneklem t-testi aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, kadın katılımcıların erkeklerden anlamlı derecede daha hızlı artikülasyon gerçekleştirdiğini ve genç yaş grubunun, yaşlı gruba göre daha hızlı artikülasyona sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, yaşın etkisi sadece yapılandırılmış konuşma ortamlarında belirgin olmuş, röportaj gibi doğal bağlamlarda yaş grupları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu sonuçlar, cinsiyet ve yaş faktörlerinin artikülasyon hızına olan etkilerinin bağlama göre değişkenlik gösterebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of gender and age variables on Turkish articulation rate using data collected from publicly available video and audio sources. The study analyzed participant groups consisting of individuals aged 25-44 and 45 and older. Data collection was facilitated through professional narration platforms and online video- sharing sites. Articulation rates were calculated for each participant across five different speech segments using Praat phonetic analysis software, and the results were analyzed through independent sample t-tests in SPSS. The findings revealed that female participants exhibited a significantly higher articulation rate compared to males, and the younger age group articulated faster than the older group. However, the impact of age was prominent only in structured speech contexts, with no significant differences observed in spontaneous contexts such as interviews. These results suggest that the effects of gender and age on articulation speed may vary depending on the context.