KKTC'de çalışan sağlık personelinin örgütsel bağlılık veiş doyumu düzeyinin araştırılması: Bir devlet hastanesi örneği
  1. Tez No: 912961
  2. Yazar: BAHAR KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ÇETİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mevcut araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının sosyo-demografik özelliklerine göre örgütsel bağlılık ve iş doyum düzeylerini incelemek ve bu kavramların arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırma, Lefkoşa İlçesi'nde bulunan bir devlet hastanesinde işgören hekim, hemşire, idari personel ve tekniker/teknisyenlerle gerçekleştirilmiş olup verilerin toplanmasında Allen, Mayer ve Smith (1993) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile Weiss, Dawis, England ve Lofquist'in (1967) Minessota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, kurumdaki pozisyon, gelir düzeyi, mesleki tecrübe, ortalama çalışma süresi, araştırmanın sosyodemografik değişkenlerini oluşturmuştur. Araştırmada, verilerin çözümlenmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmada, sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık ve iş doyum düzeylerinin orta seviyede olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer yandan, katılımcılardan elde edilen verilerin normal dağılım göstermemesinden dolayı parametrik olmayan anlamlı fark analizleri kullanılmıştır. Elde edilen neticeler doğrultusunda katılımcıların cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim düzeylerine, kurumdaki pozisyonlarına, gelir düzeylerine ve ortalama çalışma sürelerine göre kavramların düzeylerinin birbirlerinden istatistiksel olarak farklılaştıkları tespit edilmiştir. Örgütsel Bağlılık ve İş Doyumu kavramları arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ise Spearman Rank Korelasyon Kat Sayısı analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda Örgütsel Bağlılık ve İş Doyumu arasında anlamlı, pozitif ve yüksek derecede ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Main aim of the current reseach could be lamented as to assess organizational commitment and job satisfaction levels of the health care staff members in contexts of socio-demographic variables and investigate the correlational relationship between organizational commitment and job satisfaction. The current study was conducted with a participants whose were working as doctor, nurse, administrative staff member and technician at public hospital where is located in Nicosia province. In addition to this, Organizational Commitment Scale which proposed by Allen, Meyer and Smith (1993) and Minessota Job Satisfaction Scale which introduced by Weiss, Dawis, England and Lofquist (1967) were appointed as scales to gather data from the respondents. Gender, age, level of education, marital status, status, level of income, work experience, average working hours were constituted the socio-demographic variables of the current study. SPSS program was used to interpret data set of the research. Results revealed that healthcare staff members had moderate level organizational commitment and job satisfaction. Moreover, non-parametric statistical significance analysis such as Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests were employed as the collected data was not normally distributed. Results stressed that gender, age, education level, status, level of income and average working hours were found statistically significant in contexts of organizational commitment and job satisfaction. Spearman Rank Correlation Momentum Coefficient Test result revealed a significant, positive and strong correlational relationship between Organizational Commitment and Job Satisfaction.