Feasibility study of implementing and integrating gas turbines in a commercial nuclear power plant
Ticari bir nükleer güç santralinde gaz türbinlerinin uygulanabilirliği ve entegrasyonu üzerine fizibilite çalışması
  1. Tez No: 912960
  2. Yazar: CAN ALP ALAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Modern toplumumuzda artan enerji talebi, sürdürülebilirliği korurken, çevresel etkiyi en aza indirirerek bu artan talebi karşılamak için yenilikçi stratejilerin araştırılmasını gerektirmektedir. Nükleer güç santralleri (NGS) sera gazı yaymadan elektrik üretse de, fosil yakıtlı santrallere kıyasla düşük basınç ve sıcaklık değerleriyle çalıştıkları için verimlilikleri %33 oranında oldukça düşüktür. Bu bağlamda, VVER1000 NGS ile bağlantılı beş MGT-80 gaz türbini ünitesinden (GTÜ) oluşan birleşik güç santrali konfigürasyonunun genel verimliliği optimize etmek ve işletme esnekliğini arttırmak için fizibilitesi ve performansı araştırılmaktadır. Temel amaç, GTÜ'lerdan gelen egzoz gazlarını kullanarak NGS'deki buhar sıcaklığını arttırmak ve besleme suyunu ısıtmak, böylece sistemin verimini artırmaktır. VVER1000 NGS, MGT-80 GTÜ ve önerilen güç santrali konfigürasyonunun benzetim modelleri, kütle ve enerji korunumu ilkeleri ile termodinamik veriler temelinde Engineering Equation Solver'da (EES) kullanılarak ayrı ayrı geliştirilmiş ve gerçek sonuçlarla karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Önerilen güç santrali konfigürasyonunun benzetim sonuçları ve analizi, böyle bir güç santralinin daha verimli çalışabileceği ve ayrı ayrı NGS ve GTÜ'lerdan daha ekonomik olabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The escalating energy demand in our modern society necessitates the exploration of innovative strategies to meet this growing demand while upholding sustainability and minimizing environmental impact. Although nuclear power plants (NPP) produce electricity without emitting greenhouse gases, their efficiency of 33% is comparatively low since they work with low pressure and temperature values compared to fossil fuel-powered plants. In this context, the feasibility and performance of a combined power plant configuration comprising five MGT-80 gas turbine units (GTUs) coupled with a VVER1000 NPP are investigated to optimize the overall efficiency and enhance operational flexibility. The primary objective is to utilize the exhaust gases from the GTUs to increase the steam temperature and heat the feed water in the NPP, thereby augmenting the efficiency of the system. The simulation models of VVER1000 NPP, MGT-80 GTU and the proposed power plant configuration were individually developed in Engineering Equation Solver (EES) based on the principles of mass and energy conservation, as well as thermodynamic data and validated by comparing with real results. The simulation results and analysis of the proposed power plant configuration predict that such a power plant could operate more efficiently and be more economical than separate NPP and GTUs.