A Developed sector of an underdeveloped country: The Case of Cuban biotechnology sector
Az gelişmiş bir ülkenin gelişmiş bir sektörü: Küba biyoteknoloji sektörü olgusu
  1. Tez No: 912993
  2. Yazar: ASLIHAN ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Halk Sağlığı, Science and Technology, Biotechnology, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kaynakları oldukça kısıtlı bir ülke olan Küba, on yıllardır ABD'nin ekonomik, ticari ve finansal yaptırımlarına maruz kaldığı halde biyoteknoloji sektöründeki başarıları ile dikkat çekmektedir. Bu çalışmada gelişmekte olan bir ülkenin, sermaye yoğun ve yüksek riskli bir sektörde nasıl başarılı olabildiği karma araştırma metodu ile incelenmiştir. Küba biyoteknolojisi, ulusal sağlık sistemi ile güçlü bir entegrasyon içinde, ülkenin temel ilaç listesinde ve ulusal aşı takviminde yer alan ilaç ve aşıları üretmek ve stratejik bir alanda ülkenin ithalata bağımlılığını azaltmak hedefi ile yola çıkmıştır. Sektörün önceliği önleyici tıp anlayışı doğrultusunda, toplumun mevcut hastalık yüküne uygun olarak aşı, ilaç, erken tanı kitleri, vb. geliştirilmesi olmuştur. Geliştirilen ürünlerle Küba'nın sağlık göstergelerinde belirgin bir iyileşme sağlanmıştır. Sektörün en önemli başarısı toplum sağlığının gelişmesine yaptığı katkıdır; COVID-19 pandemisi döneminde başarılı bir sınav vermiştir. Sektör gelişkin inovasyon kapasitesi sayesinde yıllardır ülkenin ihracat gelirlerinin artmasını sağlamaktadır. BioCubaFarma çatısı altında toplanan sektörün mülkiyeti tamamen devlete aittir ve hedefleri, motivasyonu, yatırımcıları, üretim süreci ile dünyanın geri kalanından vii farklılaşmaktadır. Rekabetin değil işbirliği kültürünün egemen olduğu, gelişkin bir entegrasyon düzeyinin söz konusu olduğu sektörün en önemli sorunu ABD ablukası nedeniyle hammadde ve ara madde tedarikinde yaşanan sorunlardır. Uluslararası ticari ve bilimsel ortaklıklar ile işbirliği anlaşmaları sorunların çözülmesinde kısmen etkilidir. Karşılaşılan sorunlara getirilen yaratıcı çözümler, adaptasyon ve inovasyon kapasitesinin oluşturulması süreci ve kurulmasından gelişmesine devletin oynadığı rol ile Küba biyoteknolojisi olgusu gelişmekte olan ülkeler için önemli politika önerileri barındırmaktadır
Özet (Çeviri)
Cuba, a country with very limited resources, has attracted attention with its success in the biotechnology sector despite being subjected to US economic, trade, and financial sanctions for decades. In this study, how a developing country can be successful in a capital-intensive and high-risk sector is analysed with a mixed research method. Cuban biotechnology, in strong integration with the national health system, has set out with the aim of producing drugs and vaccines included in the country's essential drug list and national immunisation program and minimising the country's dependence on imports in a strategic area. The priority of the sector has been the development of vaccines, medicines, and early diagnosis kits in line with the current disease burden of the society in line with the preventive medicine approach. The products developed have led to a significant improvement in Cuba's health indicators. While the most important achievement of the sector is its contribution to the development of public health, a successful test was given during the COVID-19 pandemic. The sector has been increasing the country's export revenues for years through its advanced innovation capacity. v The sector, which is gathered under the umbrella of BioCubaFarma, is fully owned by the state and differs from the rest of the world with its goals, motivation, investors, and production process. The sector, characterized by a culture of cooperation rather than competition and an advanced level of integration, faces significant challenges in the supply of raw materials and intermediate materials due to the US blockade. International commercial and scientific partnerships and cooperation agreements are partially effective in solving the problems. The Cuban biotechnology case offers significant policy recommendations for developing countries due to its innovative solutions to encountered problems, its process of building adaptation and innovation capacity, and the state's role in its establishment and development.