Text, imagination and the construction of narrative universes in Ali Smith's short stories
Ali Smith'in kısa hikayelerinde metin, hayal gücü ve anlatı evrenlerinin oluşumu
- Tez No: 912994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı, Ali Smith'in deneysel kısa öykü yazımı ile diyalogla olan ilişkisi arasındaki bağlantıyı keşfetmek ve analiz etmektir. Temel agrüman, Smith'in deneysel edebi tekniğinin karakterler arasında ve hikaye ile okuyucu arasında bir diyalogdan oluşan anlatılar ürettiğidir, bunun da çok yönlü konuşmadan geçen anlatı evrenleri yaratmasına izin verdiğidir. Tez, Smith'in üç kısa hikaye derlemelerinden bir ceçkiyi ele alıyor: The Whole Story and Other Stories (2003), Other Stories and Other Stories (2004) ve The First Person and Other Stories (2010). Tez, Smith'in sadece maddi alanı değil, aynı zamanda metin ve okuyucu tarafından paylaşılan bilişsel alanı da kapsayan karmaşık bir anlatı alanı oluşturmak için belirsizlik, diyalog ve çok yönlü diyalog kullandığını gözlemlemektedir. Bu alanın oluşumunu ve davranışını analiz etmek için iki teorik yaklaşım birlikte kullanılmaktadır. Metin Dünya Teorisi, iletişimsel bileşeni, yani diyaloğu analiz etmek için kullanılır. Anlatıbiliminden, anlatı tekniği aracılığıyla hikayeler içindeki gerçeklik sistemlerinin nasıl inşa edildiğini keşfetmek için Anlatı Alanı seçilmiştir. Tez, bunun sayesince Ali Smith'in metnin ontolojik sınırları içerisinde ve ötesinde diyalog kurmayı teşvik eden çok yönlü konuşmadan geçen anlatı evrenlerini nasıl yarattığını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore and analyse the connection between Ali Smith's experimental short story writing and her engagement with dialogue. The central argument is that Smith's experimental literary technique allows her to generate narratives that are composed of a dialogue between characters and between the story and the reader, hence creating multilogic narrative universes. The thesis will consider a selection of stories across three of Smith's short story collections: The Whole Story and Other Stories (2003), Other Stories and Other Stories (2004), and The First Person and Other Stories (2010). What this thesis observes is that Smith uses dialogue and multilogue in tandem with ambiguity to create a complex narrative space that encompasses not only the material space but also the cognitive space shared by the text and the reader. Two theoretical approaches are used in tandem to analyse the creation and behaviour of this space. Text-World Theory is used to analyse the communicative component, i.e. the dialogue. From within the field of narratology, narrative space is chosen to explore how systems of reality within stories are constructed through narrative technique. In doing so, this thesis aims to show how Ali Smith creates multilogic narrative universes which promote dialogue within and across the ontological boundaries of the text.