Acil serviste diyabetik ketoasidoz tanısı alan hastalarda idrar keton düzeyinin baz açığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between urinary ketone level and base deficit in patients diagnosed with diabetic ketoacidosis in the emergency department.
- Tez No: 913025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil serviste diyabetik ketoasidoz tanısı alan hastalarda idrar keton düzeyinin baz açığı ile ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmamız Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde 01 Mart 2018-31 Aralık 2023 tarihleri arasında gözlemsel retrospektif olarak yapıldı. Olguların acil servise başvuru anındaki vital bulguları (ateş, nabız, kan basıncı, oksijen saturasyonu), ek hastalıkları, demografik bilgileri, laboratuvar verileri (serum glukoz , serum sodyum, serum pH, baz fazlalığı, idrar keten düzeyi, vb.), acil servisteki sonlanımları (taburculuk, klinik yatış, yoğun bakım ünitesi yatış, acil serviste exitus) incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 289 olgunun yaş ortancası 47 yıl olup, en sık görülen komorbiditeler Diabetes Mellitus (%80.6) ve Hipertansiyon (%20.8) olmuştur. Amerikan Diyabet Birliği Diyabetik Ketoasidoz sınıflamasına göre olguların %30.1'i hafif, %55.7'si orta, %14.2'si ciddi diyabetik ketoasidoz olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, the relationship between urine ketone level and base deficit in patients diagnosed with diabetic ketoacidosis in the emergency department was investigated. Material and Methods: Our study was conducted as an observational retrospective at Gülhane Training and Research Hospital Emergency Department between 01 March 2018 and 31 December 2023. At the time of admission to the emergency department vital signs (fever, pulse, blood pressure, oxygen saturation), comorbidities, demographic information, laboratory data (serum glucose, serum sodium, serum pH, base excess, urine ketone level, etc.), outcomes in the emergency department (discharge, clinical admission, intensive care unit admission, exitus) of the cases was examined. Results: The median age of 289 cases included in the study was 47 years, and the most common comorbidities were Diabetes Mellitus (80.6%) and Hypertension (20.8%). According to the American Diabetes Association Diabetic Ketoacidosis classification, 30.1% of the cases were determined as mild, 55.7% as moderate, and 14.2% as severe diabetic ketoacidosis.