Acil servise nefes darlığı ile başvuran kalp yetmezliği tanılı hastalarda toraks ultrasonografisinde pulsed wave artefaktının erken tanıdaki değerliliği
The early diagnostic value of pulsed wave artifact inthoracic ultrasonography in patients with heartfailure presenting to the emergency department withdyspnea
- Tez No: 913024
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Bu çalışmada acil servise nefes darlığı ile başvuran kalp yetmezliği tanılı hastalarda toraks ultrasonunda pulsed wave artefaktına bakılarak kalp yetmezliği tanısı ve ciddiyeti ile ilişkisinin araştırılması amaçladık. Materyal ve Metod Prospektif gözlemsel kontrollü çalışma olarak dizayn edilen çalışma, 01.01.2024-31.08.2024 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine nefes darlığı ile başvuran, 18 yaş ve üstü,toraks ultrasonografisi yapılan ve onam veren kalp yetmezliği tanılı 132 hasta vaka grubuna;kalp yetmezliği tanısı olmayan,dispne şikayeti ile gelmeyen 30 hasta kontrol grubuna alındı.Hastaların USG ile plevral efuzyon,plevra hareketi,pulsed wave artefaktı Sonosite marka Edge II model USG cihazı ile değerlendirildi.Plevral efuzy8on,plevra sıvı ve pulsed wave artefaktı incelemesi için 10 MHz lik 12 L yüzeyel (linear) prob ; kalp yetmezliğinin,kapak hareketlerini ve ejeksiyon fraksiyonunun incelemesi için 3,5-5 MHz'lik 3 S sektör prob kullanıldı.Toraks USG her bir hemitoraks için Lichtenstein'ın BLUE (Bedside Lung Ultrasound in Emergency) protokolünde belirttiği 3 noktadan yapıldı. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 162 hastanın 88'si (%54.3) kadın , 74' ü (% 45.7) erkekti. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 66.19± 11.71 yıl idi.Vaka ve kontrol grupları arasında yaş ortalaması açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi.Çalışmaya dahil edilen hastaların sonlanımına bakıldığında hastaların 59'unun (% 36.4) acil servisten taburcu edildiği görülmüştür. Hastaların 35'i (%21,6) servislere yatırılırken, 60 (%37) hasta yoğun bakım ünitesine sevk edilmiştir.Çalışmaya alınan hastanın 1'i(%0,06) acil servis izleminde exitus olarak kabul edilmiş , 7 (%4.3) hasta servis yatışı önerilmesine rağmen tedavi red vererek acil servisi terk etmiştir.Kalp yetmezliği tanısı olan hastaların 72 'si (%54,5) kadın , 60 'sı (% 45,5) erkekti. Kalp yetmezliği tanısı olmayan hastaların 16 'sı(%53,3) kadın, 14'ü (%46,7) erkekti.Kalp yetmezliğinin hastalar arasında ve cinsiyetler arasında dağılımında anlamlı fark yoktu.Çalışmaya dahil edilen hastaların Bline sayısı ,pulsed wave artefaktı ve ejeksiyon frekanslarının normal dağılmadığı görüldü .B-line sayısının ortancası 5 (minumum 0- maksimum 9 ) ,pulsed wave artefaktının ortancası 12.5 cm ( minimum 5 cm - maksimum 16,8 cm), ejeksiyon fraksiyonun ortancası 50 (minimum 20 - maksimum 60 ) olarak saptandı .Vaka ve kontrol grupları arasında ekokardiyografi bulgularında anlamlı farklar görüldü. Vaka grubundaki hastaların ejeksiyon fraksiyonlarının anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü.Vaka grubunda pulsed wave artefaktının anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı.Toraks Usg ile saptanan pulsed wave artefakt değerleri için yapılan cut off değeri 8.74 cm alındığında duyarlılık % 96 ve özgüllük % 93 olarak hesaplandı.Yapılan çalışmamızda PWA 'nın kalp yetmezliği tahmininde güçlü ve etkili olduğu söylenebilir.Acil servise dispne ile başvuran hastalarda laboratuvar testi olarak pro-BNP ,kan gazı ve troponin bağımsız değişkenler olarak kaydedildi. Sonuç Dispne ile gelen hastalarda yapılacak Toraks USg acil serviste nefes darlığı ile gelen hastada çeşitli parametreler kullanılarak tanı koymakta faydalıdır. Toraks USG de doppler modunda kullanılan PWA değeri kalp yetmezliği tanılı hastalarda tanı ve klinik şiddeti belirlemede kullanılabilir.. Pulsed wave artefakt değeri cut off değeri 8.74 cm alındığında duyarlılık % 96 ve özgüllük % 93 olup pulsed wave artefaktı ile yapılan kalp yetmezliği öngörüsü yüksek doğruluk ve güvenilirlikle kullanılabilecek bir parametre olabilir. Yapılan çalışmamızda PWA 'nın kalp yetmezliği tahmininde güçlü ve etkili olduğu söylenebilir. Anahtar Kelimeler :Dispne,Ejeksiyon Fraksiyonu,Kalp yetmezliği ,Pulsed wave artefaktı,Plevral Efuzyon ,Toraks Ultrasonografi
Özet (Çeviri)
THE EARLY DIAGNOSTIC VALUE OF PULSE WAVE ARTIFACT IN THORACIC ULTRASONOGRAPHY IN PATIENTS WITH HEART FAILURE PRESENTING TO THE EMERGENCY DEPARTMENT WITH DYSPNEA Objective In this study, we aimed to investigate the relationship between pulsed wave artifact on thoracic ultrasound and the diagnosis and severity of heart failure in patients with heart failure presenting to the emergency department with dyspnea. Material and Method The study, which was designed as a prospective observational controlled study, was conducted between 01.01.2024-31.08.2024 in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital Emergency Medicine Clinic with dyspnea, aged 18 years and older, who gave consent and underwent thoracic ultrasonography, 132 patients diagnosed with heart failure were included in the case group; 30 patients who did not have a diagnosis of heart failure and did not complain of dyspnea were included in the control group. Pleural effusion, pleural movement and pulsed wave artifact of the patients were evaluated by USG with Sonosite brand Edge II model USG device. A 10 MHz 12 L linear probe was used to examine pleural effusion, pleural fluid and pulsed wave artifact; a 3 S sector probe of 3.5-5 MHz was used to examine heart failure, valve motion and ejection fraction. Thoracic USG was performed for each hemithorax at the 3 points specified in Lichtenstein's BLUE (Bedside Lung Ultrasound in Emergency) protocol. Results Of the 162 patients included in the study, 88 (54.3%) were female and 74 (45.7%) were male. The mean age of the patients included in the study was 66.19± 11.71 years.There was no statistically significant difference between the case and control groups in terms of mean age.59 (36.4%) of the patients were discharged from the emergency department. While 35 (21.6%) of the patients were hospitalized in the wards, 60 (37%) patients were referred to the intensive care unit.1 (0.06%) of the patients included in the study was accepted as exitus during the emergency department follow-up, 7 (4.3%) patients left the emergency department by refusing treatment despite the recommendation of ward hospitalization.72 (54.5%) of the patients with a diagnosis of heart failure were female and 60 (45.5%) were male. Among patients without heart failure, 16 (53.3%) were female and 14 (46.7%) were male.There was no significant difference in the distribution of heart failure between patients and between genders.Bline count, pulsed wave artifact and ejection frequencies of the patients included in the study were not normally distributed. The median B-line number was 5 (minimum 0- maximum 9), the median pulsed wave artifact was 12.5 cm (minimum 5 cm - maximum 16.8 cm), and the median ejection fraction was 50 (minimum 20 - maximum 60).There were significant differences in echocardiography findings between the case and control groups. Patients in the case group had significantly lower ejection fraction.Pulsed wave artifact was found to be significantly higher in the case group.When the cut off value for pulsed wave artifact values detected by Thorax USG was 8.74 cm, sensitivity and specificity were calculated as 96% and 93%, respectively.In our study, it can be said that PWA is powerful and effective in predicting heart failure.Pro-BNP, blood gas and troponin were recorded as independent variables as laboratory tests in patients presenting to the emergency department with dyspnea. Conclusion Thoracic USG in patients presenting with dyspnea is useful in making the diagnosis by using various parameters in patients presenting with dyspnea in the emergency department. The PWA value used in doppler mode in thoracic USG can be used to determine the diagnosis and clinical severity in patients diagnosed with heart failure. When the cut off value of pulsed wave artifact value is 8.74 cm, the sensitivity is 96% and specificity is 93% and heart failure prediction with pulsed wave artifact can be a parameter that can be used with high accuracy and reliability. In our study, it can be said that PWA is powerful and effective in the prediction of heart failure. Keywords : Dyspnea,Ejection Fraction,Heart failure,Pulsed wave artifact,Pleural Effusion,Thorax Ultrasonography