Remisyonda bipolar afektif bozukluk 1 tanılı kadınlarda beden algısının cinsel doyuma etkisi
The effect of body perception on sexual satisfaction in women with bipolar affective disorder 1 in remission
- Tez No: 913027
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BÖKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma remisyonda Bipolar Bozukluk (BB) 1 tanılı kadın hastalarda beden algısının cinsel doyum ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 30 remisyon dönemindeki BB-1 kadın hasta ve 30 sağlıklı kontrolden oluşan kesitsel bir araştırmadır. Hasta grubuna; Sosyodemografik Veri Formu, Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRISS), Çok Yönlü Beden Kendilik İlişkileri Ölçeği (MBSRQ), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HDDÖ), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ); sağlıklı kontrol grubuna ise Sosyodemografik Veri Formu, GRISS ve MBSRQ uygulanmıştır. Bulgular: BB hastalarının sağlıklı kontrollere göre MBSRQ alt ölçeklerinden olan fiziksel yeterlik değerlendirme, sağlık yönelimi ve beden alanlarında doyum alanlarında istatistiksel olarak anlamlı düşük puanlar aldığı, hastaların ruhsal ve fiziksel sağlıkları ile ilgili girişimlerinin daha az olduğu ve bedenlerini fiziksel açıdan daha olumsuz algıladıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda BB hastalarının cinsel doyumlarının daha düşük olduğu görülmüştür. BB grubunda cinsel doyum toplam puanları ile beden algısı toplam puanları arasında negatif korelasyon olduğu tespit edilmiştir. BB hastaları arasında beden algısı olumsuz olanların cinsel ilişki sıklığının daha az olduğu ve cinsel doyumlarının daha düşük olduğu görülmüştür. Mevsimsel örüntü gösteren BB hastalarının, cinsel doyumunun daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Hasta grubunda çoklu ilaç kullananların, GRISS toplam puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. BKİ (Beden Kitle İndeksi) değerleri yüksek olan hastaların bedenlerini daha olumsuz olarak değerlendirdikleri gözlenmiştir. Hasta grubunda toplam, manik ve depresif epizod sayıları ile beden algısı ve cinsel doyum arasında istatistiksel anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: BB hastalarında olumsuz beden algısının daha fazla olduğu görülmektedir. Düşük özsaygı ve medyanın sunduğu“ideal”bedene dair tutumlar bu duruma katkıda bulunabilir. Literatürdeki gibi BB hastalarında cinsel doyumun daha kötü olduğu saptanmıştır. Çalışmalarda da bulgularımızdaki şekilde bedenini olumsuz olarak algılamanın cinsel işlev ve doyumun önemli bir belirleyicisi olduğu vurgulanmıştır. Hastalarının BKİ'leri yüksek saptanmış, BKİ artışı olumsuz beden algısı ile ilişkili bulunmuştur. Çoklu ilaç kullananların ve BKİ'leri yüksek olanların cinsel doyumlarının daha kötü olduğunu tespit edilmiştir. Yaşam tarzı seçimleri, ilaç kullanımı, duygusal yeme davranışı metabolik sendroma yatkınlık oluşturabilir. Her iki cinsiyetle yapılan çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Mevsimsel örüntü gösteren hastaların, cinsel doyumlarının daha iyi olduğu saptanmıştır. Elde ettiğimiz veriler, bu hastalarda olumlu beden algısını artırmaya ve ilaç yan etkilerini azaltmaya yönelik müdahalelerin, cinsel işlevselliğin iyileştirilmesine önemli ölçüde katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the relationship between body perception and sexual satisfaction in female patients with Bipolar Disorder (BD) 1 in remission. Materials and Methods: This study was a cross-sectional study consisting of 30 female BD-1 patients in remission and 30 healthy controls. Sociodemographic Data Form, Golombok Rust Sexual Satisfaction Scale (GRISS), Multidimensional Body Self-Relationship Questionnaire (MBSRQ), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Young Mania Rating Scale (YMRS) were administered to the patient group; Sociodemographic Data Form, GRISS and MBSRQ were administered to the healthy control group. Results: It was found that the BD patients had statistically significant lower scores in the subscales of MBSRQ in the areas of physical competence assessment, health orientation and satisfaction in body areas, and that the patients had fewer interventions related to their mental and physical health and perceived their bodies more negatively in physical terms compared to healthy controls. At the same time, it was also observed that the sexual satisfaction of the patients with BD was lower. It was found that there was a negative correlation between total scores of sexual satisfaction and total scores of body perception in the BD group. It was observed that those with negative body perception had less frequency of sexual intercourse and lower sexual satisfaction. It was found that patients with a seasonal pattern had lower sexual satisfaction. It was found that those who used multiple medications in the patient group had higher GRISS total scores. It was observed that patients with higher BMI(Body Mass Index) values evaluated their bodies more negatively. There was no statistically significant difference between the number of total, manic and depressive episodes, body perception and sexual satisfaction in the patient group. Discussion and Conclusion: It is observed that negative body perception is more common in patients with BD. Low self-esteem and attitudes towards the“ideal”body presented by the media may contribute to this situation. As in the literature, sexual satisfaction was found to be worse in patients with BD. Studies have also emphasized that perceiving the body negatively is an important determinant of sexual function and satisfaction as in our findings. The BMI of the patients was found to be high and an increase in BMI was found to be associated with negative body perception. It was found that those who used multiple medications and those with high BMI had worse sexual satisfaction. Lifestyle choices, medication use, emotional eating behavior may predispose to metabolic syndrome. Different results were obtained in studies conducted with both genders. Patients with seasonal patterns were found to have better sexual satisfaction. Our data suggest that interventions aimed at increasing positive body perception and reducing drug side effects in these patients may contribute significantly to improving sexual functioning.