Yeni tanı ve relaps kronik ıtp hastalarında serotonin düzeylerinin halsizlik ve hayat kalitesi üzerine etkisi
The effect of serotonin levels on fatigue and quality of life in newly diagnosed and relapsed chronic itp patients
  1. Tez No: 913028
  2. Yazar: ABDULLAH AĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kronik İTP hastalarında tanı veya relaps anında ciddi halsizlik ve hayat kalitesinde bozulma olduğu ve bu durumun tedavi sonrasında düzeldiği gözlemimiz mevcuttur. Bu durum bizi altta yatan mekanizma nedir? Tedavi öncesi ve sonrası serotonin düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulabilir miyiz? sorularına yöneltti. Tüm vücutta üretilen serotoninin büyük bir kısmı (%95) bağırsakta, sadece küçük bir kısmı (%5) beyinde oluşturulmaktadır. Bağırsak mikrobiyotasının beyin üzerindeki etkisi oldukça derindir; bu etkiler davranışları, kan-beyin bariyerinin bütünlüğünü, mikroglial aktiviteyi, nörogenezis süreçlerini ve nörotransmitterlerin üretimini etkilediği düşünülmektedir. (10). Trombositler önemli veziküler serotonin depolarına (dens granüller) sahiptir ancak serotonin sentezleyecek enzimlerden yoksundur. Bunun yerine plazmadan serotonin alırlar. Serotonin daha sonra trombosit aktivasyonu sırasında trombosit dens granüller tarafından salgılanır ve trombosit agregasyonunu ve kan damarlarının vazokonstriksiyonunu teşvik etmede rol oynar, hemostazı kolaylaştırır (10-12). Biz de bu durumu gözönüne alarak tedavi öncesi ve sonrası serotonin düzeyi bakmaya karar verdik. Hem yeni tanı hem de relaps vakalarda sadece steroid tedavisi (prednizolon 1mg/ kg/gün IV) kullanılacağından grubun homojenitesinin bozulmayacağı düşüncesindeyiz (5). Hipotezlerimiz gözönüne alındığında yeni tanı ve relaps vakalar hastanemize trombositopeni ile başvurduğundan, bu hastalarda tedavi öncesi serotonin düzeylerinin düşük olduğunu ve tedavi sonrasında serotonin düzeylerinin trombosit sayıları ile birlikte normal aralığa geldiğini ve sonuç olarak bu hastalarda sık karşılaştığımız halsizlik ve hayat kalitesinde bozulma şikeyetlerinin serotonin düzeyi ile ilişkili olduğunu kanıtlamak amacıyla bu çalışmayı yapmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Şubat 2023 ve 1 Haziran 2024 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Polikliniğine başvuran 25 yeni tanı ve relaps kronik İTP hastası dahil edildi. Çalışma için hastaların kan örnekleri alındı. Rutin tetkikler amacıyla alınan serum örneklerinden elde edilen veriler kullanıldı. Serotonin için de hastalardan ayrıca bir kan örneği alındı. Tüm hastalara çalışmaya katılmaları açısından bilgilendirme yapıldı ve hastalardan yazılı onamları alındı. Araştırma dahilindeki veriler, Hastane Bilgi Yönetim Sisteminden elde edilmiştir. Bulgular: Bu araştırmada, hematoloji kliniğine başvuran hastaların tedavi öncesi ve sonrası yaşam kaliteleri ve bazı biyokimyasal parametreleri değerlendirildi. Araştırmamız kapsamında elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Normallik varsayımlarını test etmek için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, çarpıklık ve basıklık değerleri, histogramlar, Q-Q ve P-P grafikler incelendi. Verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildiği için nonparametrik Wilcoxon İşaretli Sıralar Testleri kullanıldı. Araştırmaya 25 hastanın %76'sı kadın ve %24'ü erkek olup, yaş ortalaması 50,84 (min=25, max=80) olarak belirlendi. Tedavi öncesi ve sonrası platelet değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (z=-4,372; p0,05). Ancak serotonin değeri ortalaması tedavi öncesinde 202,57 ng/ml iken tedavi sonrasında 260,47 ng/ml 'ye yükselmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası genel sağlık puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (z=-3,035; p0,05). Ancak çevre puanı ortalaması tedavi öncesinde 59,84 iken tedavi sonrasında 64,59 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: We have observed that chronic ITP patients experience significant fatigue and deterioration in quality of life at the time of diagnosis or relapse, which improves following treatment. This observation led us to question the underlying mechanism. Can we find a significant difference in serotonin levels before and after treatment? The majority of serotonin produced in the body (95%) is generated in the gut, with a very small amount (5%) produced in the brain. The gut microbiota has a profound impact on the brain, affecting behaviors, blood-brain barrier integrity, microglial activity, neurogenesis, and neurotransmitter production. Platelets contain significant vesicular serotonin stores (dense granules) but lack the enzymes to synthesize serotonin. Instead, they uptake serotonin from plasma. Serotonin is then released by platelet dense granules during platelet activation, playing a role in promoting platelet aggregation and vasoconstriction of blood vessels, facilitating hemostasis. Considering this, we decided to measure serotonin levels before and after treatment. Since only steroid therapy (prednisolone 1 mg/kg/day IV) will be used in both newly diagnosed and relapsed cases, we believe the group's homogeneity will be maintained. Given our hypotheses and the fact that newly diagnosed and relapsed cases present to our hospital with thrombocytopenia, we planned this study to prove that serotonin levels are low in these patients before treatment and return to normal range along with platelet counts after treatment. As a result, we aim to demonstrate that the fatigue and deterioration in quality of life frequently encountered in these patients are related to serotonin levels. Materials and Methods: Twenty-five newly diagnosed and relapsed chronic ITP patients who presented to the Hematology Clinic of Kayseri City Training and Research Hospital between February 1, 2023, and June 1, 2024, were included in our study. Blood samples were taken from the patients for routine tests, and additional samples were taken for serotonin measurement. All patients were informed about the study and provided written consent. Data for the study were obtained from the Hospital Information Management System. Results: In this study, the quality of life and some biochemical parameters of patients presenting to the hematology clinic were evaluated before and after treatment. Data analysis showed that the data did not follow a normal distribution, so nonparametric Wilcoxon Signed Rank Tests were used. Of the 25 patients, 76% were female and 24% male, with an average age of 50.84 years (min=25, max=80). A statistically significant difference was found between pre-treatment and post-treatment platelet values (z=-4.372; p0.05). However, the average serotonin value increased from 202.57 ng/ml before treatment to 260.47 ng/ml after treatment. A significant difference was found between pre-treatment and post-treatment general health scores (z=-3.035; p0.05), although the average score increased from 59.84 to 64.59.