وجود جواب عمومی با شرایط مرزی معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزیی غیرخطی در فضای مختلط
Existence of general solution of boundary value of nonlinear partial differential equation in complex space
- Tez No: 913049
- Danışmanlar: PROF. DR. NASIR TAGHIZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Farsça
- Üniversite: Iran University of Science and Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gerçek ve karmaşık sayılar ile Gerçek ve karmaşık Fonksiyonlar ile işbaşında olan matematiğin bir dalının analizi. Tarihi açıdan 17. Asırda NEWTON ve LEIBNIZ tarafından Diferansiyel ve İntegral Matematiğin bulunması ile temeli atıldı. Matematik analizinin çeşitli dalları var Diferansiyel Denklemler matematik analiz dallarından biridir ve yazılı fiziğin temelini oluşturmaktadır. Diferansiyel Denklemlerin kısmi türevleri ile bu görüşün en önemli ve ilginç kısmıdır ve bu incelemede ele alacağız. 18. Asrın ortalarında D'ALEMBERT Titreşimli tel ilkesini öne sürdü ve İlk Kısmi Diferansiyel Denklemi elde etti ve bundan sonra çalışmalarının ana temeli Kısmi türevleri ile Diferansiyel Denklemler oluşturdu. Aslında kendisini Diferansiyel Denklemler görüşünün bulucusu olduğunu söylemek mümkündür. Türevli Diferansiyel Denklem görüşü VOLETRRA ve FERDHOLM tarafından matematik olarak yayınlanması ile doruk noktasına çıktı. Bu ikisinin çalışmaları integral denklemler görüşünün buluşuna sebep oldu. Bu yazımızda Karmaşık analiz de analitik yöntemleri ve Diferansiyel Denklemlerin kısmi türevlerinin çözümündeki kullanımını ele alacağız. Birinci ve ikinci Fasılda ilkin Kompleks Ortam özellikleri tarifler ve ihtiyaç duyulan ortamı ve Π_D ve T_D integral operatör karmaşık ortamındaki durumlarını inceleyeceğiz ve diğer fasıllarda doğrusal olmayan eliptik sistemlerin sınırlı koşullarını ve genellemesini ele alacağız. Karmaşık Ortamın ve Doğrusal olmayan kısmi türevleri ile Diferansiyel Denklemlerin özelliklerini ele alarak bu gibi denklemlerin cevapları konusunu tartışacağız. Büzülme fonksiyonu ve sabit noktasını konusunu anlatarak kısmi Türevli Doğrusal olmayan Diferansiyel Denklemlerin \[ \frac{\partial w}{\partial z} = F(z, w, \frac{\partial w}{\partial z}) \] Cevaplarını Karmaşık ortamlarda sınırlı şartı ile ispat edeceğiz.
Özet (Çeviri)
The analysis of a branch of mathematics that operates with real and complex numbers as well as real and complex functions. Historically, in the 17th century, the foundations of differential and integral mathematics were laid by Newton and Leibniz. Various branches of mathematical analysis exist, and differential equations are one of these branches, forming the basis of written physics. The aspect of differential equations that involves partial derivatives is one of the most significant and intriguing, and this study will focus on that. In the mid-18th century, D'Alembert proposed the vibrating string principle and derived the first partial differential equation. From that point onward, research in this field primarily focused on differential equations with partial derivatives. In fact, it is fair to say that he was the founder of the differential equations approach. The concept of differential equations with derivatives reached its peak with the mathematical publications of Volterra and Fredholm. Their work led to the development of integral equation theory. In this study, we will examine the role of complex analysis, analytical methods, and the application of partial derivatives in solving differential equations. In the first and second chapters, we will define the properties of complex environments, describe the necessary conditions, and analyze the behavior of integral operators \( \Pi_D \) and \( T_D \) in complex domains. In later chapters, we will discuss the boundary conditions and generalization of nonlinear elliptic systems. We will explore the characteristics of nonlinear differential equations with partial derivatives in complex environments and discuss their solutions. By introducing the contraction function and fixed point theorem, we will analyze nonlinear differential equations with partial derivatives: \[ \frac{\partial w}{\partial z} = F(z, w, \frac{\partial w}{\partial z}) \] We will prove the existence of solutions under bounded conditions in complex environments.