The relationships between land surface temperature and land use/cover changes from 2003-2010; Selangor, Malaysia
2003-2010 yılları arasında arazi yüzey sıcaklığı ile arazi kullanımı/örtüsü değişimleri arasındaki ilişkiler; Selangor, Malezya
- Tez No: 913050
- Danışmanlar: PROF. DR. BISWAJEET PRADHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Çevre Mühendisliği, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiti Putra Malaysia UPM
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kentsel ortamlar, dünya yüzeyindeki en dinamik sisteme aittir. Kentsel alanlar dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Kentleşmenin getirdiği büyüme ve değişimi anlamak, kentsel planlama, çevre çalışmaları ve kaynak yönetimi için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, kentsel değişimin modellenmesi ve arazi yüzey sıcaklığı ile ilişkisine uydu tabanlı bir yaklaşım sunma girişimidir. Bu amaçla, hangi yaklaşımın sınıflandırma sonrası değişim tespitinde kullanılmak üzere daha doğru sonuçlar verebileceğini belirtmek için hem piksel tabanlı hem de nesne tabanlı sınıflandırma yöntemleri kullanılmıştır. Yöntemler karar ağacı, destek vektör makinesi nesne tabanlı ve nesne odaklı en yakın komşudan oluşmaktadır. Beş arazi örtüsü kategorisi çıkarılmış ve piksel bazlı karar ağacının (% 68,6 ve % 68,4), nesne tabanlı SVM'nin (% 80,6 ve % 78,15) ve nesne odaklı (% 90,5 ve % 91) sınıflandırmalarının 2003 ve 2010 yılları için genel sınıflandırma doğruluklarının karşılaştırılması, nesne odaklı en yakın komşu yönteminin daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. Bu sınıflandırma sonuçları daha sonra görüntü farklılaştırması kullanarak sınıflandırma sonrası karşılaştırma değişim analizi uygulayarak iki yıl arasında değişiklik tespiti için girdi oluşturur. Sınıflandırma sonrası nesne odaklı NN değişim tespit analizinin, genel olarak % 87,5 doğruluk.Ayrıca, yöntem, yüzey ısı akılarını yöneten bazı parametrelerin türetilmesi, termal kızılötesi Landsat görüntülerinin istatistiklerinin oluşturulması ve bunların Spot görüntülerden bir arazi örtüsü sınıflandırması ile karşılaştırılmasından oluşmaktadır.Sonuçlar, kentsel büyüme ve arazi yüzey sıcaklığı (LST) arasında yüksek korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Urban environments belong to the most dynamic system on the earth's surface. Urban areas contain nearly half of the world's population. Understanding the growth and change brought on by urbanization is critical for urban planning, environmental studies, and resource management. This study is an attempt to present a satellite-based approach to modeling urban change and its relation with land surface temperature. For this purpose both pixel-based and object-based classification methods were used to indicate which approach can make more accurate results to use in post classification change detection. Methods were consisting of decision tree, support vector machine object-based and object-oriented nearest neighbour. Five land cover categories were extracted and comparison of the overall classification accuracies for 2003 and 2010 of the pixel-based decision tree (68.6% and 68.4%), object-based SVM (80.6% and 78.15%) and the object-oriented (90.5% and 91%) classifications shows that the object-oriented nearest neighbour method produces better results. These classification results then form the input for change detection between the two years, by applying post-classification comparison change analysis using image differencing. It is concluded that post-classification object-oriented NN change detection analysis leads to an improved land cover change detection result with an overall accuracy of 87.5%. Also, the method was consists of deriving some parameters governing the surface heat fluxes, constructing statistics of thermal infrared Landsat images, and comparison of them with a land cover classification from Spot images. Results were shown high correlation between urban growth and land surface temperature (LST).