Artificial intelligence techniques for renewable energy based smart
Akıllı şehirlerde yenilenebilir enerji tabanlı akıllı şebeke yönetimi için yapay zeka teknikleri
  1. Tez No: 913067
  2. Yazar: ADEL M. D. HAMZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Özellikle elektrik tüketimi yılda %0,6 oranında artarken, bu tüketim 1973'ten 2020'ye %3,2 oranında arttı. Tüketim zirvelerinin temel nedeni evlerde elektrikli ısıtmanın yoğun kullanımıdır. Elektrikli cihazların yeni kullanımları da vurgulanmaktadır (ev aletleri, BT, çoklu şarj). Enerji harcamasına büyük katkıda bulunan elektrikli ısıtma, yıllar içinde yalnızca artarak 1990'da %24'ten 2023'te %34'e çıkmıştır. RES, bu yeni zorluklara ve düzenleyici gerekliliklere çözümler sunmaktadır. Bunlar, tüm enerji kaynaklarının kullanımını ve enerji geçişine ilişkin bilgilerin işlenmesini geliştiren, gerçek zamanlı ağ yönetimine izin veren, elektrik enerjisi akışlarının optimizasyonunu artıran çift yönlü ağlardır. Bu çalışma, bir elektrik enerjisi ağındaki aktif gücün maksimum düğüm enjeksiyonu sorununu daha iyi anlamak için analiz edecektir. Daha açık olmak gerekirse, amaç, hangi düğümlerin bu gücün değerini en üst düzeye çıkarmak için en büyük potansiyele sahip olduğunu ve hangilerinin onu enjekte etmek için en iyi olduğunu belirlemektir. Bulanık Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) olarak bilinen bir algoritmayı, eş zamanlı veya eş zamanlı olmayan düğüm enjeksiyon senaryosuna uygulamak ve ağların büyük çoğunluğunda kullanılabilecek şekilde kodlamak için değiştirmek amaçlanmıştır. Algoritmayı en fazla sayıda ağ için alakalı hale getirmek için, bu adımları gerçekleştirmek gerekiyordu. Buna ek olarak, bu
Özet (Çeviri)
Tez özet İngilizce ls assumes a significant part in boosting energassortment fro Electricity consumption increases by 0.6% per year in particular, this consumption increased by 3.2 from 1973 to 2020. The main reason for the consumption peaks comes from the massive use of electric heating in homes. New uses of electrical appliances are also highlighted (domestic appliances, IT, multiple charging). As a major contributor to energy expenditure, electric heating has only increased over the years, going from 24% in 1990 to 34% in 2023. The RES present solutions to these new challenges and regulatory requirements. These are bidirectional networks that enhance the use of all energy resources and the processing of information relating to energy transit, allowing network management in real time, enhancing the optimization of electrical energy flows This study will analyze the issue of maximum nodal injection of active power in an electrical energy network in order to better understand how to solve it. To be more explicit, the objective is to determine which nodes have the greatest potential for maximizing the value of this power and which ones are the best ones to inject it. It was intended to modify an algorithm, which will be known as the Fuzzy- Particle Swarm Optimization (PSO), in order to apply it to the scenario of nodal injection, whether simultaneous or non-simultaneous, and to encode it in such a way that it can be used on the vast majority of networks. In order to make the algorithm relevant to the greatest number of networks, it was necessary to carry out these steps. In addition to that, we planned to offer some suggestions on how the next step in the development of this work could be taken. a fuzzy-logic-based performance measure is proposed. m daylight. In this proposition, we propose an AI way to deal with decide the ideal direction of sun powered cells for accomplishing the best energy proficiency. We planned a sunlight based tracker framework to gather a dataset containing different sun powered cell directions and relating energy age estimations. This dataset was then used to prepare numerous AI models, including LightGBM, Irregular Timberland (RF), Histogram Angle Helping (HistGB), K-Closest Neighbors (KNN), Calculated Relapse (LR), and Choice Tree (