Türkiye'de halk arasında diabetes mellitus hastalığının tedavisinde kullanılan mersin uçucu yağı (Myrtii oleum) üzerine biyokimyasal çalışmalar
Studies on the mechanism of the hypoglycemic activity of myrtii oleum in normoglycemic and alloxan diabetic rabbits from Turkey
  1. Tez No: 91310
  2. Yazar: AYLİN SEPİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇEVİK, PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
57 6. ÖZET Bu çalışmada, esansiyel hipertansiyon tanılı, anjiyotensin konverting enzim inhibitörü enalapril ve anjiyotensin II reseptör (AT1) antagonist losartan ile tedavi edilen hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası arteriyel kan basıncı, soluk havası nitrik oksit, plazma ve idrar nitrat, plazma malondialdehit ve glutatyon düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Losartan ve enalapril verilen hastaların sistolik ve diyastolik kan basınçlarında düşüş kaydedildi. Plazma, idrar nitrat ve soluk havası nitrik oksit düzeyleri esansiyel hipertansiyonlu hastalarda antihipertansif tedavi sonrası yükselme gösterdi. Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda plazma malondialdehit yüksek iken, antihipertansif tedavi sonrası malondialdehit düzeyleri düştü, glutatyon düzeyleri ise tedavi öncesi düşük iken tedavi ile beraber anlamlı olarak yükseldi. Sonuç olarak esansiyel hipertansiyonlu hastalarda tedavi ile düşen sistolik ve diyastolik kan basınçlarının, nitrik oksit ve glutatyon düzeylerinde artışa, malondialdehit düzeylerinde ise azalmaya neden olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
58 7. SUMMARY In this study, the levels of arterial blood pressure, respiratory nitric oxide, plasma and urine nitrate, plasma malondialdehyde and glutathione in patients with essential hypertension whom treated with enalapril, an angiotensin converting enzyme inhibitor and losartan, an angiotensin II receptor antagonist were compared with control group. The systolic and diastolic blood pressures of the patients treated with enalapril and losartan decreased. Plasma and urine nitrate and respiratory nitric oxide levels were found to be increased in patients with essential hypertension after antihypertensive drug treatment. In patients with essential hypertension the high plasma malondialdehyde levels were decreased after anti hypertensive drug treatment. The glutathione levels were increased significantly after treatment, while they were low before treatment. As a result, the decrease in systolic and diastolic blood pressure, with antihypertensive drug treatment causes and increase in nitric oxide and glutathione levels and a decrease in malondialdehyde levels.