Esansiyel hipertansiyonda nitrik oksit, oksidan-antioksidan düzeylerindeki değişiklikler
Alterations in nitric oxide and oxidant-antioxidant levels in essential hypertension
  1. Tez No: 91311
  2. Yazar: GÜLZADE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
101 ÖZET Türkiye'de halk atasında çok yaygın olarak birçok hastalığın tedavisinde bitki çayları kullanılmaktadır. Yapılan literatür çalışmaları şuasında Myrtus communis L. bitkisinin yaprağından hazırlanan infuzyon ve uçucu yağın Diabetes Mellitus hastalığının tedavisinde kullanıldığını tespit ettik. Bitkisel kaynaklı ilaçların hipoglisemik etkilerini, pankreas P hücreleri üzerinden insülin sahnımını uyararak, insulin ve adrenalinin etkisini potansiyelize ederek, glukoz-6 fosfataz, fhıktoz difosfataz, pirüvat karboksilaz veya fosfoenol pirüvat karboksikinaz sentezini inhibe ederek, glukokinaz sentezini stimüle ederek ve intestinal glukoz emilimini engelleyerek gösterdiği bilinmektedir. Bu amaçla yaptığımız akut ve kronik araştırmalarda, Mersin uçucu yağının aktivite tayini normoglisemik, alloksanla diyabet oluşturulan ve oral glukoz tolerans testi uygulanan tavşan gruplarının kan-glukoz konsantrasyonlan ölçülerek belirlendi. Myrtii Oleum,\m 5 damlasının (lOOmg), normoglisemik deney grubunda etkili olmadığı halde alloksanla diyabet gruplarda, kontrol ve referans madde olan tolbutamid ile karşılaştırıldığında anlamlı bir hipoglisemik (%51, p< 0.001) etki gösterdiği gözlendi. OGTT sonrasında ise kontrol grubuna oranla deney grubunda % 21'lik daha fazla hipoglisemik aktivite gözledik. Deney tavşanlarından 4. saatte anestezi sonrası intrakardiyak kan örnekleri alındı ve karaciğer dokuları hemen çıkarılarak, deney gününe kadar saklandı. Karaciğer dokularında glikojen miktarına, glukokinaz enzim aktivitesine, MDA düzeylerine ve kan numunelerinde ise rutin biyokimyasal değerleri ile insulin düzeylerine bakıldı. Myrtii Oleum'un alloksanla diyabet oluşturulan tavşanlarda kan-glukoz konsantrasyonunu 4. saatte düşürürken insulin düzeylerine etkisi olmadığım ve serum trigliserit düzeylerinde %14 azalmaya neden olduğunu saptadık. Aynı tavşanların karaciğer dokularında ise glikojen miktarında ve glukokinaz enzim aktivitesinde102 istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözledik. MDA düzeyleri alloksanla diyabet oluşturulan gruplarda artmış olmasına rağmen madde verilmesini takip eden dönemde deney grubunda farklılık göstermedi. Etki mekanizmasının glikoliz ve glikojenez oranındaki artışla ilgili olabileceği gibi ınsulınden bağımsız hipoglisemik etkilerinin, a-glikozidaz enzim inhibisyonu ile intestinal geri emilimin ve karbohidratlann hidrolizinin önlenmesi gibi mekanizmalarla olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
103 YABANCI DİLDE ÖZET Many kinds of plant extracts are widely used as a folk remedy in the different regions of Türkiye. The crude drug oîMyrtus communis L. have been used as a spicy, bitter tonic and in order to treat different kinds of diseases. In this study we have investigated the anti diabetic activity oîMyrtii Oleum on normoglycemic and alloxan diabetic rabbits. The results presented in this study demosrated that Myrtii Oleum has only effected on alloxan induced diabetes on the fourth hour at a dose of lOOmg (%5 1, p< 0.001). Myrtii Oleum could be able to reduce the blood glucose concentrations while increasing the liver glycogen levels and glucokinase enzyme activity. However, in these animals Myrtii Oleum did not modify plasma insulin levels and liver MDA levels were not changed. Moreover, the hypoglycemic effect of the drug was 21% higher in rabbits which received the glucose load orally, when compared with control groups. Taking into account the overall results obtained in normoglycemic and alloxan diabetic animals, we can assume that Myrtii Oleum possesses a hypoglycemic activity and this activity is independent of the effects of insulin. So we can say that Myrtii Oleum exerts its hypoglycemic activity by enhanced glycolysis, glycogenesis and decreased glycogenolysis besides glucose load data strongly suggest that Myrtii Oleum treatment produces hypoglycemia mainly by reducing intestinal absorption of glucose. As a result we can assume that Myrtii Oleum may be an a-glucosidase enzyme inhibitor.