TRT repertuarında bulanan türkülerin müzikal özelliklerinin Millî Eğitim Bakanlığı müzik dersi müfredatına uygunluğu yönünden incelenmesi
The Examination of the musical characteristics of the folk songs in the TRT repertoire in terms of their suitability to the Ministry of National Education music lesson curriculum
- Tez No: 913103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH LEHİMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma, TRT Türk Halk Müziği repertuvarında yer alan türkülerin, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) müzik dersi öğretim programlarına uygunluğunu detaylı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, türkülerin özellikle ilköğretim ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerin müzikal gelişimlerine uygunluğunu incelemeyi ve bu müziğin eğitim programlarına entegrasyonunu sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, türkülerin öğrencilerin yaş ve müzikal gelişim seviyelerine uygunluğunu belirleyerek, eğitimde etkin kullanılabilecek eserlerin tespit edilmesini sağlamaktır. Yöntem: Bu araştırma, TRT Türk Halk Müziği Repertuvarındaki eserlerin MEB müzik dersi öğretim programlarına uygunluğunu değerlendirmek amacıyla betimsel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi yapılmıştır. Bu doğrultuda, TRT repertuvarında bulunan 4766 adet türkü, makam, ses aralığı, ritim yapısı, nota değerleri gibi müzikal özellikler açısından detaylı olarak analiz edilmiş ve MEB müzik dersi öğretim programı ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Araştırmada toplam 4766 türkü öncelikle makamsal yapısı bakımından incelenmiş ve MEB müzik dersi öğretim programında yer almayan makamlara ait türküler çıkarılmıştır. Daha sonra makamsal yapıya uygun 3061 türkü ritmik yapı bakımından analiz edilmiştir. MEB müzik dersi öğretim programında yer alan ritmik yapılara uygun 2128 türkü ses aralığı bakımından incelenmiş ve 2112 türkü uygun bulunmuştur. Makam, ritmik yapı ve ses aralığı açısından uygun olan türküler sonrasında MEB müzik dersi öğretim programında yer alan nota değerleri açısından incelenmiş ve toplamda 1048 türkü MEB müzik dersi öğretim programına uygun bulunmuştur. Araştırmada son bulgu olarak ele alınan 1048 türkü müzikal olarak incelenmiş ve ekler bölümünde liste halinde verilmiştir. Sonuç: Araştırma sonucunda, türkülerin öğretim programlarında yer alabilecek öğrenci seviyelerine uygun olup olmadığı ve bu eserlerin müzikal gelişim ve kültürel farkındalık açısından taşıdığı önem değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin, öğretim programlarına müzikal açıdan uygun olan ve öğretim programında belirlenmiş müzikal kıstaslara uygun eserleri kolaylıkla seçebilmesi, müzik derslerinin verimliliğini artırmakta ve öğrencilerin derse olan ilgisini yüksek tutmalarını sağlamaktadır. Çocukların erken yaşta halk müziği ile tanışması, kültürel kimlik gelişimleri ve estetik algılarının desteklenmesi açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Makamsal çeşitlilik, öğrencilerin müzikal algılarını geliştirirken; ritmik yapıların detaylı olarak incelenmesi ise öğretmenlere uygun materyal seçimi konusunda rehberlik sunmaktadır. Bu analizler sayesinde, hangi yaş gruplarına hangi türkülerin uygun olduğu tespit edilmiş ve öğretmenlerin derslerinde kullanabilecekleri eserlerin belirlenmesi sağlanmıştır. Özellikle makam, ses aralığı ve ritmik yapı gibi faktörlerin incelenmesi, türkülerin hangi yaş grupları için uygun olduğunu belirlemek açısından kritik bir rol oynamaktadır. Araştırma kapsamında ayrıca, türkülerin çocukların ses sağlığı ve müzikal becerilerinin gelişimi açısından uygunluğu da değerlendirilmiştir. Çocukların ses tellerini zorlamadan, müzikal ifade yeteneklerini geliştirmeleri için uygun eserlerin belirlenmesi ve özellikle ilkokul öğrencileri için ses aralığının ve nota değerlerinin uygunluğu büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to thoroughly examine the suitability of folk songs included in the TRT Turkish Folk Music repertoire for the music curriculum of the Ministry of National Education (MEB). The study focuses on evaluating the appropriateness of these folk songs, particularly for the musical development of primary and middle school students, and integrating this music into educational programs. The primary objective is to determine the suitability of folk songs for the age and musical development levels of students, thereby identifying works that can be effectively utilized in education. Method: This study is designed as a descriptive research project to evaluate the suitability of the works in the TRT Turkish Folk Music repertoire for the MEB music curriculum. Content analysis, a method of descriptive research, was employed. Accordingly, 4,766 folk songs in the TRT repertoire were analyzed in detail for their musical characteristics such as mode, vocal range, rhythmic structure, and note values, and were compared with the MEB music curriculum. Findings: Initially, the 4,766 folk songs were examined in terms of their modal structures, and songs belonging to modes not included in the MEB music curriculum were excluded. Subsequently, 3,061 songs compatible with the modal structure were analyzed for their rhythmic structure. Of these, 2,128 songs that aligned with the rhythmic structures present in the MEB music curriculum were further evaluated for vocal range, resulting in 2,112 suitable songs. Finally, the songs that met the criteria for mode, rhythmic structure, and vocal range were assessed for their note values according to the MEB music curriculum. A total of 1,048 songs were deemed suitable for inclusion in the curriculum. The final list of these 1,048 songs, analyzed musically, is provided in the appendix section. Conclusion: The research evaluated whether the folk songs are appropriate for inclusion in the curriculum and assessed their significance for students' musical development and cultural awareness. The ability of teachers to easily select works that meet the curriculum's musical criteria enhances the effectiveness of music lessons and keeps students engaged. Introducing children to folk music at an early age is vital for supporting their cultural identity development and aesthetic perception. Modal diversity enhances students' musical perception, while detailed analysis of rhythmic structures provides guidance for teachers in selecting appropriate materials. This analysis identified the suitability of specific folk songs for various age groups, helping teachers integrate suitable works into their lessons. Additionally, the research assessed the appropriateness of folk songs for children's vocal health and musical skill development. Identifying works that do not strain children's vocal cords while enhancing their musical expression abilities is particularly significant. For primary school students, ensuring the suitability of vocal range and note values is of paramount importance.