Juvenil idiopatik artritli çocuklarda 25-OH-Vitamin D düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 913102
  2. Yazar: ÜLKÜ MİRAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Juvenil idiyopatik artrit (JİA)'li hastalarda kemik metabolizması olumsuz etkilenir. Çalışmamızda JİA tanılı hastalarda 25 hidroksivitamin D (25 (OH) Vit D), kalsiyum (Ca), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP) düzeyleri ve ilişkili olabilecek faktörler değerlendirildi. Metod: JİA tanılı 68 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubuna kıyasla JİA hastalarının %14,7'sinde vitamin D düzeyinin düşük olduğu bulundu (p=0.013). Sistemik artriti olan hastaların %66,6'sında ALP düzeyinin yüksek olduğu saptandı (p=0.001). Steroid kullananların %16,6'sında vitamin D düzeyi düşük bulundu (p=0.013). İlaçlı ve ilaçsız remisyondaki hastalarla kontrol grubu arasında biyokimyasal parametreler açısından fark yoktu. Aktif hastalık grubundaki hastaların %55,5'inde vitamin D düzeyleri düşük saptandı (p=0.001). Aktif hastalık ile ilaçlı ve ilaçsız remisyondaki hastalar karşılaştırıldığında aktif hastalığı olanların %40'ında ALP düzeyi yüksek (p=0.01) ve %55,5'inde vitamin D düzeyi düşük bulundu (p=0.03). Sonuç: JİA'lı hastalarda kemik metabolizması olumsuz etkilenmektedir. D vitamininin kemik metabolizması üzerinde önemli rol oynaması nedeni ile bu hasta grubunda vitamin D düzeylerinin bakılması ve gereğinde vitamin D desteği verilmesi gerekliliği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with juvenile idiopathic arthritis (JIA), bone metabolism is negatively affected. In this study, 25 Hydroxyvitamin D (25 (OH) vitamin D), calcium (Ca), phosphorus (P), and alkaline phosphatase (ALP) levels in patients with JIA and related factors were evaluated. Method: The records of 68 patients with JIA were retrospectively evaluated. Results: 25 OH Vit D levels were low in 14.7% of patients with JIA compared to the control group (p=0.013). 66.6% of the patients with systemic arthritis had high ALP levels (p = 0.001). 25 OH Vit D level was low in 16.6% of steroid users (p=0.013), and Vitamin D level was low in 55.5% of the patients in the active disease group (p=0.001). When patients with active disease and patients in remission were compared, the ALP level was high (p=0.01) in 40% of those with active disease, and the vitamin D level was low in 55.5% (p=0.03). Conclusion: Bone metabolism in patients with JIA is negatively affected. Since vitamin D plays a crucial role in bone metabolism, it was emphasized that vitamin D levels should be evaluated and supplements should be provided when needed.