Inovatif teknolojinin gelişimi ve müşterilerin satin alma eğilimleri: Havacılık sektörü üzerine araştırma
Development of innovative technology and purchasing tendencies of customers: A Research on the aviation industry
  1. Tez No: 913105
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAHAR AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşen yeni dünya çerçevesinde inovatif teknolojik gelişimler giderek artmaktadır ve birçok sektörü etkilediği gibi havacılık sektörünün de vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Dijital dönüşüm, yeni Dünya düzenine ayak uydurabilmek için zorunlu hale gelmiştir, sivil havacılık sektörü de bu açıdan farklılaşmak durumundadır. Özellikle yolcu deneyimini arttırma ve geliştirme noktasında dijital teknoloji bu süreçte başı çekmektedir. Artan hava ve yolcu trafiğiyle birlikte havaalanı operasyonlarının her yerinde değer zincirindeki tüm oyuncular artık daha duyarlı ve verimli olmak zorunda kalmışlardır. Bu çalışmanın amacı teknolojik gelişmelerin gerek havalimanı yapısında gerek hava yolları kapsamında kullanıldığı alanlara yönelik bir araştırma sunmak ve bu teknolojilerin getirdiği kolaylıkların müşterilerin satın alma eğilimleri üzerinde nasıl etkilendiğini bulmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the increasingly globalized new world framework, innovative technological advancements are becoming more prevalent, impacting various sectors, including the aviation industry, which has become an essential part of it. Digital transformation has become imperative to adapt to the new world order, and the civil aviation sector is compelled to differentiate itself in this regard. Particularly in enhancing and improving the passenger experience, digital technology takes the lead in this process. With the increasing air and passenger traffic, all players in the value chain of airport operations now need to be more responsive and efficient everywhere. The aim of this study is to present research on the areas where technological developments are used, both in airport infrastructure and within airlines, and to explore how the conveniences brought by these technologies affect customers' purchasing tendencies.