Okul öncesi eğitimde aile uyumunun çocukların okul performansına etkisi
The Effect of family harmony in preschool education on childrens school performance
- Tez No: 913106
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma Niğde ili merkezinde bulunan anaokullarında yapılmak üzere, ebeveynlerin aile içerisindeki uyumlarının, çocuğun okuldaki başarı ve performansına etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Niğde ili merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel anaokullarına devam eden 36-60 ay yaş grubundan oluşan 193 öğrenci adına 24 öğretmene ve 193 ebeveyne uygulanmıştır. Araştırmaya ilişkin verilerin toplanabilmesi amacıyla; anne-babalara yönelik bilgileri içeren“Kişisel Bilgi Formu”, anne-babaların aile içindeki uyumlarını ölçmek amacıyla“Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği”çocukların sosyal uyum becerilerini ölçmek ve okul içerisindeki başarısını ölçmek amacıyla“Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Bilgisayar ortamında SPSS paket programı ile çözümlenen verileri frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Verilerin bir faktöre göre farklılaşması üzerine yapılacak istatistik için önce verilerin normal dağılım gösterip göstermediklerine bakılmıştır. Çocuğun başarısını belirleyen“Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği”ile çocuğun ailesinin uyumunu belirleyen“Yenilenmiş Çift Uyumu Ölçeği”nin karşılaştırılmalı analizini yapmak üzere yapısal eşitlik modeli analizi gerçekleştirilmiştir. Aile çift uyumu, bir çiftin birbirleriyle olan ilişkilerindeki doyum, uzlaşma ve görüş birliği düzeyini ifade eder. Araştırma sonucunda, aile uyumu ile çocuğun okul içerisindeki başarısı arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Evlilik ve aile dinamikleri çocukların gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ebeveynlerin birbirleriyle olan uyumları ve çocuklarıyla olan ilişkileri, çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimini doğrudan etkiler. Evlilikteki uyum ve uyumsuzluklar çocukların sosyal becerilerinden duygusal durumlarına, okul içerisindeki başarılarına kadar pek çok alanı etkilediği tespit edilmiştir. Duygusal uyuma sahip ebeveynlerin çocuklarının okul içerisindeki sosyal iş birliği becerileri, sosyal bağımsızlık ve sosyal kabul becerileri, sosyal etkileşim becerileri ve dışa yönelimleri yüksek düzeydeyken içe yönelimleri, antisosyal davranışları, ben merkezci yapıları düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in kindergartens located in the center of Niğde province, with the aim of examining the effect of parents' harmony within the family on the child's success and performance at school. The sample of the research was applied to 24 teachers and 193 parents on behalf of 193 students in the 36-60 month age group attending public and private kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in the center of Niğde in the spring semester of the 2024-2025 academic year. In order to collect data regarding the research;“Personal Information Form”containing information for parents,“Renewed Dyadic Adjustment Scale”to measure the harmony of parents within the family, and“Kindergarten and Kindergarten Behavior Scale”to measure children's social adaptation skills and their success in school were used. SPSS package program was used to analyze the data. The frequency and percentage values of the data were calculated using the SPSS package program in the computer environment. For the statistics to be performed on the differentiation of the data according to a factor, it was first checked whether the data showed a normal distribution. Structural equation model analysis was carried out to make a comparative analysis of the“Kindergarten and Kindergarten Behavior Scale”, which determines the child's success, and the“Renewed Dyadic Adjustment Scale”, which determines the harmony of the child's family. Family couple adjustment refers to the level of satisfaction, compromise, and consensus in a couple's relationships with each other. As a result of the research, it was determined that there was a significant relationship between family harmony and the child's success in school. Marriage and family dynamics have a huge impact on children's development. The harmony of parents with each other and their relationships with their children directly affects the psychological and physical development of children. It has been determined that marital harmony and discord affect many areas, from children's social skills to their emotional state and their success at school. It was determined that children of parents with emotional harmony had high levels of social cooperation skills, social independence and social acceptance skills, social interaction skills and external orientation at school, while their introversion, antisocial behavior and self-centered nature were low.