Hafif silah grubu namlusunun aşınma dayanımının artırılması için inovatif kaplama metodu geliştirme ve balistik performansa etkisi
Development of an innovative coating method for increasing the wear resistance of light gun barrels and its effect on ballistic performance
  1. Tez No: 913111
  2. Yazar: ERDOĞAN KORAY ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM PUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Savunma sanayi, yoğun uluslararası rekabetin yaşandığı bir sektör haline gelmiştir ve sürekli olarak gelişmekte ve yenilenmektedir. Bu sektör, teknolojik yenilikler, mühendislik başarıları ve araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile karakterize edilmektedir. Son yıllarda savunma sanayi silah sistemlerinin geliştirilmesine odaklanmış olup ülkeler bu alanda büyük çaba sarf etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, ülkemizin savunma sanayi teknolojisinin gelişimine önemli bir katkı sağlamak ve bu alandaki bilgi birikimini artırmaktır. Bu kapsamda, silahların performansını doğrudan etkileyen kritik bir ana parça olan namlu üzerinde yürütülen kaplama ve ısıl işlem çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Namlu yüzeyine uygulanan kaplama ve ısıl işlemin en önemli etkileri arasında silahın ömrü, dayanıklılığı ve performansı yer almaktadır. Bu nedenle bu çalışmada savunma sanayinde yaygın olarak kullanılan ve dövme yöntemi ile üretilen 32CrMoV12-10 (1.7765) namlu malzemesi plaka numuneler şeklinde hazırlanmıştır. Bu plakaların üzerine, banyo içinde hazırlanan sulu çözeltide akımsız kaplama yöntemi ile nikel-bor (Ni-B) kaplama gerçekleştirilmiştir. Ardından kaplanmış numunelere farklı sıcaklıklarda ısıl işlemler uygulanmıştır. Bu ısıl işlemlerin tribolojik ve mikroyapısal özellikler üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Kaplanmış numuneler sırasıyla, FESEM (alan emisyon taramalı elektron mikroskobu) ile yüzey ve kesit morfolojik inceleme, nanoindentasyon ile sertlik kontrolü, tribometre ile aşınma seviyesi, mikroskop ile aşınma genişlikleri, 3 boyutlu tasarım programı ile aşınma hacmi, profilometreyle yüzey pürüzlüğü ve X-ışını kırınımı (XRD) ile kristal bileşim ve yapı özellikleri bu kapsamda detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yürütülen deneysel çalışmaların sonuçlarına göre; nikel-bor (Ni-B) kaplanmış numunelere uygulanan ısıl işlem sıcaklıklarında, 350°C'de argon atmosferinde uygulanan ısıl işlemin, malzemenin tribolojik özelliklerinde en iyi sonucu verdiği gözlemlenmiştir. Bu bulgular, savunma sanayisindeki önemli gelişmelerin sağlanması ve silahların performansının artırılması konusunda büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca belirtilen koşullar altında yapılan ısıl işlemin enerji verimliliğini artırabileceği ve maliyetleri düşürebileceği ön görülmektedir. Dolayısıyla, bu tez çalışması savunma sanayisinin teknolojik gelişimine katkı sağlayacak şekilde önemli bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The defense industry has become a sector of intense international competition and is constantly developing and renewing. This sector is characterized by technological innovations, engineering achievements and research and development activities. In recent years, the defense industry has focused on the development of weapon systems and countries are making great efforts in this field. The aim of this thesis is to make a significant contribution to the development of our country's defense industry technologies and to increase the knowledge in this field. In this context, coating and heat treatment studies carried out on the barrel, which is a critical main part that directly affects the performance of weapons, are of great importance. Among the most important effects of the coating and heat treatment applied to the barrel surface are the life, durability and performance of the weapon. For this reason, in this study, 32CrMoV12-10 (1.7765) barrel material, which is widely used in the defense industry and produced by forging method, was prepared as plate samples. Nickel-Boron (Ni-B) plating was carried out on these plates by electroless plating method in aqueous solution prepared in a bath. The coated samples were then heat treated at different temperatures. The effects of these heat treatments on tribological and microstructural properties were extensively studied Among the most important effects of the coating and heat treatment applied to the barrel surface are the life, durability and performance of the weapon. For this reason, in this study, 32CrMoV12-10 (1.7765) barrel material, which is widely used in the defense industry and produced by forging method, was prepared as plate samples. Nickel-Boron (Ni-B) plating was carried out on these plates by electroless plating method in aqueous solution prepared in a bath. The coated samples were then heat treated at different temperatures. The effects of these heat treatments on tribological and microstructural properties were extensively studied According to the results of the experimental studies, it was observed that the heat treatment applied to nickel-boron (Ni-B) coated samples at 350°C in argon atmosphere achieved the best results in the tribological properties of the material. These findings are of great significance for achieving significant improvements in the defense industry and enhancing the performance of weapons. It is also predicted that heat treatment under the specified conditions can increase energy efficiency and reduce costs. Therefore, this thesis constitutes an important resource to contribute to the technological development of the defense industry.