G.L.İ. Tunçbilek bölgesi Ömerler Yeraltı Ocağı'nda yangına müsait damarın göçertmeli sistem yerine dolgulu sistemle üretilmesinin etüdü
  1. Tez No: 6455
  2. Yazar: MELİH DUYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZET Bu çalışmada G.L.İ. Tunçbilek Bölgesi Ömerler Yeraltı İşletmesin de halen hazırlık çalışmaları devam eden Ömerler 1-C Panoda“Hidrolik Dolgulu Tam Mekanize Üretim Yönteminin uygulanabilirliği üzerinde a- raştırmalar yapılmıştır. Birinci bölümde GLİ Tunçbilek Bölgesi ve Ömerler Yeraltı İşletme si tanıtılmış, ikinci bölümde ise Ömerler Yeraltı işletmesinde Uygula nan üretim yöntemi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde kömüre taş karışmasını azaltmak amacıyla uygulama ya yeni başlanan ”Sürt* i Tavanlı Tavan-Taban Ayak Sistemi“ anlatılmış, dördüncü bölümde ise bu üretim sisteminin geçtiğimiz yıllarda Türkiye* deki uygulamaları ve elde edilen sonuçlar üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde halen Ömerler Yeraltı İşletmesinde uygulanan ”Dö- nümlü Uzun Ayak Blok Göçertme“ üretim sistemine göre kömüre taş karışma oranının tesbiti çeşitli alternatiflere göre yapılmış, altıncı bölümde ise büyük üretim kayıplarına neden olabilen ”Kömürün Kendiliğinden Yanma Olayları ve Alınan Mücadele Yöntemleri“ hakkında bilgiler verilmiştir. Yedinci bölümde ”Yeraltındaki Yangınların Kapatılması“ üzerinde durulmuş ve patlamaya dayanıklı barajların projesi, yapımı konusunda geniş araştırmalar yapılmıştır. Sekizinoi bölümde ise fttrkiye^e ve yurt dışında tüm ”Dolgu 'Sistemleri“ etüd edilmiştir. Dokuzuncu bölümde ise ”Ömerler 1-C Panoda Hidrolik Dolgulu Tam Me kanize Üretim Yönteminin Uygulanabilirliği“ ve bu konuda yapılan labo - ratuvar çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Onuncu bölümde Hidrolik Dolgulu Tüm Mekanize üretim Yöntemi ile Dönümlü Uzun Ayak Blok Göçertme Üretim Yönteminin ekonomik yönden kar şılaştırılması yapılmış ve her iki yönteme göre 1 ton kömürün ocak ma liyeti hesaplanmıştır. ”*~ÖZET (Devam) Yapılan çalışmalar, Ömerler 1-G pano için en uygun üretim yöntemi nin“Hidrolik Dolgulu Tam Mekan iz e Yöntem”olduğunu göstermiştir* Bu yöntemle yeraltında büyük üretim kayıplarına neden olan ooak yangınları önleneceği gibi ayak arkasında kömür kaybı minimize edilecektir» Hidro lik dolgu malzemesi olarak % 40 pülp yoğunluğunda, la war artığı şistler ile l/20 oranında karıştırılan normal portland çimentosunun oluşturduğu I karışım kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is concerned with the investigations conducted at the Q.L. İ. Tunçbilek Area - Ömerler Underground Coal Hine, into the appli cability of the“full - Mechanised Mining Method with Hydraulic Backfill”in Panel 1-C. After giving general information about GJ.L.İ. Tunçbilek Area and Ömerler Underground Mine in Chapter One, Chapter Two has been devoted to the explanation of the present mining method in Ömerler Underground Mine in tetail. In Chapter Three,“longwall System with Artificial Roof”used to decrease the percentage of the roof strata stones in coal. behind the longwall is explained in general terms and, the applications and results of this system in Turkey in recent years have been criticized in Chapter four. Chapter Five is concerned with the ratio of the roof strata to the coal in in weight in the present method of“Black Caving with Retreat Longwall Mining”in Ömerler Underground Mine* Chapter Six gives infor mation about the spontaneous Combustion which causes large amount of coal production losses and about the greventative methods. In Chapter Seven clo sing-up the mine fires is studied. The dams against explosions and the methods of their building up are investigated. Chapter Sight deals with the filling methods employed in Turkey and abroad. Chapter Kine is concerned with the applicabilitiy of full-mechanised mining method with hydraulic backfill in Ömerler, Panel 1-C and in this respect, the information about the laboratuary experiments is given en detail.In Chapter Ten the comparison of the“Block Cowing with Retreat Longwall Mining”and the“Pull-Mechanised Mining Method with Hydraulic Backfill”from the economic point of view is presented and the oost of one ton coal production in mine is calculated for the both oases* This study has shown that the“Pull-Mechaniset Mining Method with Hydraulio Backfill”is the most suitable method for the Önerler, Panel 1-C. The mine fires which cause large production losses will be preven ted and the coal losses behind the long wall can he minimized by this method. Hydraulio filling material which is the mixtire of the tailings of the dressing plant fith 5 wt. percent Portland cement content in pulp-density is employed in the proposed mining method.