Farklı renkli yapay aydınlatma ile gün ışığının ipekböceği, bombyx mori, ve koza kalitesi üzerine etkileri
Effects of different colors of artificial light and daylight on the silkworm, bombyx mori, and cocoon qualities
- Tez No: 6730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN FIRATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi lîâRKLI RENKLİ YAPAY AYDINLATMA İLE GÜN IŞI?ININ İPEKBÖCE?İ, Bombyx mor i. VE KOZA KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ“”Fehmi GÜREL Ankara Üniversitesi fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Arab ilim Lalı Danışman: Doç. Dr. Çetin PIRA TL I 1989, Sayfa: 65 Jüri: Doç. Dr. Çetin yiRATLI Doç. Dr. Yahşi YAZICIO?LU Prof.Dr.Yücel AŞKIN Bu çalışmada, mavi ve sarı renkli yapay aydın latma ile gün ışığının ipekböceği, koza ve ipek kali tesi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme materyali ni îpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsü'nden sağlanan Japon Asahi ve Çin Choen ırkı ipekböcekleri oluşturmuş tur. İncelenen özelliklerin bir çoğunda ırklar arasın daki farklılıklar önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT masters Thesis EFFECTS OF DIFFERENT COLORS OF ARTIFICIAL LIGHT ARK DAYLIGHT ON THE SUKflOKM, Bombyx mori. AND COCOON QUALITIES Fehmi GÜREL University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Çetin PIRATLI 1989, Page: 65 Jury: Assoc. Prof.DrrCetin^IBATLI Assoc. Prof.Dr. Yahşi YAZICIO?LU Prof.Dr.Yücel AŞKIN In this research, the effects of blue and yel low artificial illumination ana. daylight on the silk worm, cocoon and silk qualities were investigated* Ja panese Asahi and Chinese Choen silkworm breeds which were obtained from sericulture Research Institute in Bursa, were used in the trial. The result showed that the genotypic differences with regard to the cocoon and silk characteristics were statistically signifi cant.