Monokristal, polikristal, ince film güneş panelleri ve rüzgar enerjisinin kırıkkale ilindeki verimlerinin incelenmesi
Monocrystalline, polycrystalline, thin film solar panels and wind powers investigation of efficiency in kirikkale province
- Tez No: 913139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTALMIŞ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fotovoltaik güç sistemlerinde kapasite faktörünü ve verimi etkileyen en önemli kısım güneş panelleridir. Kâr amacı için üretilen güneş panellerinin enerji dönüşüm verimlerinin düşük olması panel çeşitlerinin performans analizinin önemini göstermektedir. Bu tez çalışması sonunda Kırıkkale ilinde kurulan 3 farklı fotovoltaik güç sistemlerinde monokristal, polikristal ve ince film güneş panelleri kullanılarak sistemlerin şebekeye aktardığı enerjilerin günlük ortalama değişimlerinden elde edilen istatistiksel veriler ile performans, enerji verimi, kapasite faktörü, değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda Kırıkkale ili için en ideal güneş panelini seçerek yüksek performans oranları elde edilmiştir. Ayrıca Kırıkkale için rüzgar potansiyelini değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solar panels are the most important part affecting the efficiency and capacity factor in photovoltaic power systems. The low energy conversion efficiency of commercially produced solar panels increases the importance of performance analysis of panel types. At the end of this thesis study, capacity factor, energy efficiency and performance will be evaluated with the statistical data obtained from the daily average changes of the energies transferred to the grid by using monocrystalline, polycrystalline and thin film solar panels in 3 different photovoltaic power systems established in Kırıkkale. As a result of this evaluation, to achieve high performance rates by choosing the most ideal solar panel for Kırıkkale province. In addition, the other purpose is to evaluate the wind potential for Kırıkkale.