0-12 aylık bebeği olan annelerin ek gıdaya başlamazamanı ve ek gıdayla beslenmeyle ilgili farkındalıklarının belirlenmesi
Determining the awareness of mothers with 0-12month-old infants regarding the timing of introduction to complementary foods and nutrition related to complementary feeding
  1. Tez No: 913138
  2. Yazar: ESRA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bebeğin doğumu ile başlayıp bebek iki yaşına gelene kadar devam eden dönem, büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu ve buna bağlı olarak bebeğin ihtiyaçlarının fazla olduğu bir dönemdir. Anne sütü tek başına altıncı aydan itibaren bebeğin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayamaz. Ek gıda ile beslenme dönemi, bebeklerin anne sütü veya formül sütle birlikte katı gıdaları almaya başladığı kritik bir süreçtir. Bu dönem, bebeğin gelecekteki fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından büyük önem taşır. Çalışmamızda, 0-12 ay arasında bebeği olan annelerin, ek gıdaya geçiş zamanı ve ek gıdaya geçiş dönemi ile ilgili bilgi düzeylerinin, uygulamalarının ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın verileri 01.12.2023-31.05.2024 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine bağlı olarak hizmet vermekte olan Sağlam Bebek İzlem Polikliniğine başvuran, 0-12 aylık bebeği olan, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 220 anneden anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Uygulanan anket formunda; sosyodemografik özellikler (yaş, meslek, öğrenim durumu, gelir düzeyi), annelerin ek gıdaya başlama konusundaki farkındalıklarını ölçen sorular, ek gıdaya geçişle ilgili bilgi düzeyini ölçmek için 10 önerme ve annelerin ek gıdaya geçişle ilgili davranışlarını belirlemek için sorular yer almaktadır. Analizler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan annelerin yaş ortalamaları 29,52±4,93 yıldır. Annelerin %49,1'i (n=108) üniversite mezunudur. Ortalama çocuk sayısı 1,68±0,83 çocuktur. Bebeklerin yaş ortalaması 5,45±3,16 aydır. Ek gıda hakkında bilgisinin yeterli olduğunu düşünen katılımcıların oranı %59,1'dir (n=130).
Özet (Çeviri)
Aim: The period that begins with the birth of the baby and continues until the baby turns two is a period in which growth and development are very rapid and, accordingly, the needs of the baby are high. Breast milk alone cannot meet all the nutritional needs of the baby from the sixth month onwards. The complementary feeding period is a critical period when babies begin to receive solid foods along with breast milk or formula milk. This period is of great importance for the baby's future physical and mental health. In our study, it was aimed to evaluate the knowledge levels, practices and awareness of mothers with babies aged 0-12 months regarding the transition to complementary food and the transition period to complementary food. Materials and Methods:. The data of the study were collected through a survey method from 220 mothers who had 0-12 month-old babies, volunteered to participate, and visited the Well Baby Follow-up Clinic affiliated with the Department of Pediatrics at Gülhane Training and Research Hospital between December 1, 2023, and May 31, 2024. In the applied survey form; It includes sociodemographic characteristics (age, occupation, education level, income level), questions measuring mothers' awareness about starting complementary food, 10 propositions to measure the level of knowledge about switching to complementary food, and questions to determine mothers' behaviors regarding the transition to complementary food. Analyzes were performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) statistical package program. Results: The average age of the mothers participating in our study is 29.52±4.93 years. 49.1% (n=108) of mothers are university graduates. The average number of children is 1.68±0.83 children. The average age of babies is 5.45±3.16 months. The rate of participants who think that their knowledge about complementary food is sufficient is 59.1% (n = 130).