KOAH tanısı ile başvuran hastalarda SARC-F anketi ile sarkopeni sıklığının tespit edilmesi
Determination of the frequency of sarcopenia in patients admitted with copd diagnosis with the SARC-F survey
- Tez No: 913141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AKKÖK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Sarkopeni, yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan hormonların, bağışıklık sistemi değişikliklerinin ve kronik inflamatuar hastalıkların bir sonucu olarak kabul edilmektedir. Tanı için EWGSOP2(European Working Groupon Sarcopeniain Older Peop) kriterleri kullanılmaktadır. Ayrıca sarkopenik hastaları tahmin etmek için sarkopeni belirteci olan FFMI'dan (fat free mass ındex) faydalanılmaktadır. KOAH(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastalarındaki sistemik inflamasyon, ileri yaş , haraketsiz yaşam ve beslenmenin yetersiz oluşu gibi sebepler sarkopeniye yol açmaktadır. KOAH'a sekonder sarkopenik hastaların tahmininde SARC-F (a simple questionnaire to rapidly diagnose sarcopenia) anketinin daha hızlı uygulanabilirliği ve düşük maliyeti nedeniyle tanıya katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Amaç: KOAH tanısı ile başvuran hastalarda EWGSOP2 kriterlerini kullanıp FFMI'ya göre sarkopenik olan hastaların SARC-F anketi ile olan korelasyonunu araştırmayı amaçladık. Literatüre bakıldığında KOAH'lı hastalarda sarkopeni araştırılması yapılmış fakat SARC-F anketinin tanıya katkı sunması açısından yapılan çalışma az sayıda bulunmuştur. Çalışmamızda KOAH'lı hastalarda sarkopeni sıklığını FFMI ile tespit edip SARC-F anketinin sarkopeni tanısındaki katkısına bakılmıştır. SARC-F anketini kullanarak sarkopeni olabilecek hastaların daha hızlı tespiti amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamızda Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran, GOLD (Global Initiative for Chronic ObstructiveLung Disease) kılavuzuna göre KOAH tanısı almış 50 yaş ve üstü hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü onay formunu imzalayanlar çalışmaya alınmıştır. Çalışmamıza katılan hastaların demografik verileri, semptomları, antropometrik ölçümleri, solunum fonksiyon testleri, 6 dakikalık yürüme testi ve kan değerlerine bakılıp kayıt altına alınmıştır. Her hastaya SARC-F anketi uygulandı. Çalışmamızda FFMI'ya göre sarkopenik çıkan hastaların SARC-F anketiyle olan korelasyonuna bakılmıştır. Verilerin analizi istatistiksel analizler Statistical Package for Social Sciences (version 22.0; IBM, Chicago, IL) bilgisayar yazılımı kullanılmış olup anlamlılık değeri p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: SARC-F'ye göre
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcopenia is recognised as a consequence of hormones, immune system changes and chronic inflammatory diseases that occur with ageing. EWGSOP2 (European Working Groupon Sarcopeniain Older Peoples) criteria are used for diagnosis. In addition, FFMI (fat free mass index), a marker of sarcopenia, is used to predict sarcopenic patients. Systemic inflammation in COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) patients, advanced age, sedentary life and inadequate nutrition lead to sarcopenia. We think that SARC-F (a simple questionnaire to rapidly diagnose sarcopenia) will contribute to the diagnosis of sarcopenic patients secondary to COPD due to its faster applicability and low cost. Objective: We aimed to investigate the correlation of sarcopenic patients with the SARC-F questionnaire according to FFMI using EWGSOP2 criteria in patients presenting with COPD. In the literature, sarcopenia has been investigated in patients with COPD, but few studies have been conducted in terms of the contribution of SARC-F questionnaire to the diagnosis. In our study, the frequency of sarcopenia in patients with COPD was determined by FFMI and the contribution of SARC-F questionnaire in the diagnosis of sarcopenia was investigated. Using the SARC-F questionnaire, it was aimed to detect patients with sarcopenia more rapidly. Method: In our study, patients aged 50 years and older who applied to the Chest Diseases outpatient clinic and were diagnosed with COPD according to the GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) guidelines and who signed the informed consent form were included in the study. Demographic data, symptoms, anthropometric measurements, pulmonary function tests, 6-minute walk test and blood values were recorded. SARC-F questionnaire was applied to each patient. In our study, the correlation of sarcopenic patients according to FFMI with SARC-F questionnaire was analysed. Data were analysed using Statistical Package for Social Sciences (version 22.0; IBM, Chicago, IL) computer software and significance value was accepted as p < 0.05. Results: According to SARC-F, the number of patients with