Irak-Musul bölgesinde PV sistem destekli akıllı sulama sisteminin modellenmesi
Modeling of PV system supported intelligent irrigation system in Iraq-Mosul region
  1. Tez No: 913150
  2. Yazar: KARAM WADHAH HAMEED ALHILO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Irak'ta tarımsal sulama; elektrik, mazot veya petrol gibi konvansiyonel enerji kaynakları ile çalışan su pompaları kullanılarak yapılmaktadır. Elektrik olmayan veya elektrik götürülmesi güç ve pahalı olan tarımsal alanlarda, mazot ve petrol pompaları kullanılmaktadır. Bu tip sistemler daimi günlük bakım isterler ve ancak suyu bol olan yerlere değil, ulaşımı kolay olan yerlere kurulabilirler. Güneş enerjisi ile çalışan su pompası sistemleri ise günlük bakım istemedikleri gibi arzu edilen herhangi bir yerde, bol güneş olması şartı ile kurulabilirler. Bu tip pompaların ilk kuruluş masrafları yüksek olmasına rağmen, işletme ve bakım masrafları çok düşüktür. Bu nedenle, özellikle güneş ışınım potansiyeli yüksek yerlerde çok kısa sürede daha ekonomik duruma geçerler. Musul de, baraj ve sulama proje vasıtasıyla sulamaya binlerce dönüm arazi açılmış olup, bu rakamın daha da büyümesi söz konusudur. Musul Bölgesinde kırsal alanda, az nüfuslu çok sayıda birimden oluşmuş yaygın ve dağınık bir yerleşme düzeni egemendir. Bu yerleşimlere kamu hizmetlerinin götürülmesinde zorluklar yaşandığı gibi, bu hizmetleri götürmenin maliyeti de yüksek olmaktadır. Bölgenin başta gelen sorunları arasında, sağlık, temizlik, su temini gibi sorunlar bulunmaktadır. Bu anlamda enerji ile ilgili birçok toplumsal hizmetlerin yerine getirilmesinde güneş enerjisinden yararlanılması mümkündür. Fotovoltaik güç destekli sulama uygulamaları bu kapsamda ön sıralarda gelen uygulamalar arasındadır. Belirtilen nedenlerle, bu çalışmada; Musul ilinin yüksek güneş enerjisi potansiyelinden tarımsal uygulamalarda yararlanmak amacıyla fotovoltaik (PV) güçle çalışan bir mikro sulama sistemi (MSS) projesi önerilmekte ve bu projenin tasarımına yönelik bilgiler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agricultural irrigation in Iraq; It is done using water pumps that work with conventional energy sources such as electricity, diesel, or oil. In agricultural areas where there is no electricity or where electricity is difficult and expensive, diesel and petrol pumps are used. These types of systems require constant daily maintenance and can only be installed in places with easy access, not in places with abundant water. Water pump systems powered by solar energy do not require daily maintenance and can be installed in any desired location, provided there is plenty of sunlight. Although the initial installation costs of this type of pump are high, their operating and maintenance costs are very low. For this reason, they become more economical in a very short time, especially in places with high solar radiation potential. In Mosul, thousands of acres of land have been opened for irrigation through dams and irrigation projects, and this figure is likely to grow further. In the rural area of the Mosul Region, a widespread and dispersed settlement pattern consisting of many units with a small population prevails. There are difficulties in providing public services to these settlements, and the cost of providing these services is also high. The main problems of the region include problems such as health, cleaning, and water supply. In this sense, it is possible to benefit from solar energy in fulfilling many energy-related social services. Photovoltaic power-assisted irrigation applications are among the leading applications in this context. For the stated reasons, in this study; In order to benefit from the high solar energy potential of Mosul province in agricultural applications, a photovoltaic (PV) powered micro irrigation system (MSS) project is proposed and information on the design of this project is presented.