Özel gereksinimlilik, iletişim becerileri ve demografik özelliklerin evlilik uyumuna etkisi
The Effects of special needs, communication skills and demographic characteristics on marital adjustment
  1. Tez No: 913251
  2. Yazar: İREM ALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DOLUNAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel gereksinimli ya da normal gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynlerde evlilik uyumu ve iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini İzmir'de yaşayan 246 ebeveyn (özel gereksinimli çocuk ebeveynleri=107, normal gelişim gösteren çocuk ebeveynleri=139) oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyonel model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler Demografik Bilgi Formu, İletişim Becerileri Ölçeği ve Evlilik Uyumu Ölçeği ile elde edilmiş, analizler IBM SPSS 27 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler katılımcıların cinsiyeti, eğitim durumu, sosyoekonomik düzeyi, yaşı, evlilik süreleri, evlenme yaşları ve çocuklarının özel gereksinimin varlığını yordama düzeyi sınanmıştır. Elde edilen bulgulara bakıldığında kadın örneklem grubunun aile geliri arttıkça evlilik uyumu puanlarının yükseldiği bulunmuştur. Ben dili kullanımı ve ego geliştirici dil kullanımının evlilik uyumunu yordadığı bulunmuştur. Çocuğun özel gereksinimli olma durumunun ise evlilik uyumu ve iletişim becerilerini yordamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research involved the participation of parents who have a child with special needs and show progress naturally to determine communication skills and marital compatibility. Paradigm consist of 246 Parent who living in İzmir. 107 parent in this group have a child with special needs, 139 parent have a child progress naturally. The research was conducted using a predictive correlational model from quantitative research methods. The data were obtained through Demographic Information Form, Communication Skills Scale and Marital Adjustment Scale. Analyses carried out with IBM SPSS 27 package program. The data gathered from the study were analyzed with respect to the participants' gender, socioeconomic level, age, duration of marriage, age at marriage and the level of prediction of the presence of special needs in their children. The research concluded with findings that in female groups with increasing family income, have a good affect in marital adjustment. Also clear to observe that, I language and ego-enhancing language predicted marital adjustment. Having a children with special needs did not predict marital adjustment and communication skills.