İslami finansın ekonomik büyümeye etkisinin incelenmesi
Analyzing the impact of Islamic finance on economic growth
  1. Tez No: 913260
  2. Yazar: AYDIN ÖZYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE KUNDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkelerin makroekonomik hedeflerinden biri sürdürülebilir ve güvenilir ekonomik büyümedir. Bu amaçla finansal kalkınmanın arttırılması için politikalar uygulanmakta, özellikle gelişmekte ve az gelişmiş ülkelerdeki tasarruf açığı sorununa çözüm aranmaktadır. Ayrıca, İslam ülkelerinde finansal kaynakların kullanılmamasının sebebi olarak dini nedenler ve geleneksel finansal sistemden uzaklık gösterilmektedir. Son yıllarda bu tartışmalar doğrultusunda, bazı ülkeler İslami finans sistemini geliştirme yoluna gitmiş ve bu sistemin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini araştırmaya başlamışlardır. Bu çalışma, 13 İslam ülkesinde (Sudan, Suudi Arabistan, Brunei, Kuveyt, Malezya, Nijerya, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Pakistan, Umman, Endonezya ve Türkiye) İslami finansın ekonomik büyümeye etkisini panel veri analizi yöntemiyle incelemektedir. 2013-2021 dönemini kapsayan analizde, İslami finansın gelişimini ifade eden net gelir değişkeni ile gayrisafi sermaye oluşumu ve doğrudan yabancı yatırımlar değişkenlerinin ekonomik büyüme etkileri değerlendirilmektedir. Bulgular, İslami finansın bu ülkelerde ekonomik büyümeyi olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilediğini göstermektedir. Politika yapıcılar, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmek için İslami finans piyasalarının gelişimini destekleyici politikalar izleyebilirler.
Özet (Çeviri)
One of the macroeconomic objectives of countries is sustainable and reliable economic growth. For this purpose, policies are implemented to increase financial development and solutions are sought for the savings deficit problem, especially in developing and underdeveloped countries. In addition, religious reasons and distance from the traditional financial system are cited as reasons for the lack of utilization of financial resources in Islamic countries. In recent years, in line with these discussions, some countries have started to develop the Islamic finance system and have started to investigate the effects of this system on economic growth. This study investigates the impact of Islamic finance on economic growth in 13 Islamic countries (Sudan, Saudi Arabia, Brunei, Kuwait, Malaysia, Nigeria, Bangladesh, United Arab Emirates, Jordan, Pakistan, Oman, Indonesia, Indonesia and Turkey). It analyzes the impact of the sources of Islamic finance on economic growth using panel data analysis method. In the analysis covering the period 2013-2021, the economic growth effects of the net income variable expressing the development of Islamic finance, gross capital formation and foreign direct investment variables are evaluated. The findings show that Islamic finance has a positive and statistically significant impact on economic growth in these countries. Policymakers can pursue policies that support the development of Islamic finance markets to promote sustainable economic growth.