Primer akciğer kanserlerinin tanı ve takibinde TI-201 ve Tc-99m MIBI sintigrafisinin yeri
TI-201 and Tc-99m MIBI sintigraphy of primary lung cancer
- Tez No: 91327
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BERKARDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
62 ÖZET Çalışmamızda primer akciğer kanserli olgularda TI-201 ve Tc-99m MIBI SPECT ile primer akciğer kanserlerinin tespiti, kemoterapötik etkinliğin önceden değerlendirilebilmesi ve kemoterapi sonrası değişikliklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve gereçler Bu amaçla 38 primer akciğer kanserli olgu çalışmaya alınmıştır (27 KHOAK, 11 KHAK). 38 olguya kemoterapi öncesi ve bu olgulardan 12' sine ayrıca kemoterapi sonrası SPECT çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Hastalar kemoterapiye verdikleri cevaba göre cevap (+) ve cevap (-) olarak iki alt gruba ayrılmıştır. TI-201 çalışması, Tc-99m MIBI çalışmasından iki gün sonra yapılmıştır. Tc-99m MIBI SPECT IV enjeksiyonu takiben 30. dakika ve 3. saatte yapılırken TI-201 SPECT 15. dakika ve 3. saatte yapılmıştır. Transvers kesitlerde tümör dokusunun etrafına ve karşı normal akciğer dokusunda çizilen ilgi alanlarından erken ve geç ortalama sayımlar elde edilmiş ve bu ortalamalardan retansiyon indekleri hesaplanmıştır. Bulgular: KHOAK grupta TI-201 uptake'i Tc-99m MIBI uptake'inden, KHAK grupta ise Tc- 99m MIBI uptake'i TI-201 uptake'inden yüksek olarak bulunurken iki değer arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Cevap (+) grupta Tc-99m MIBI uptake oranları cevap vermeyen gruba göre anlamlı derecede yüksek olarak bulunmuştur. Cevap (+) grupta TI-201 uptake oranları cevap (-) gruba göre yüksek bulunmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı derecede fark bulunamamıştır. Cevap (+) grupta tedavi sonrası her iki ajan uptake' inde anlamlı düzeyde azalma izlenirken cevap (-) grupta Tc-99m MIBI' de anlamlı olmak üzere her iki ajan uptake' inde artış izlenmiştir. Tartışma ve Sonuç: Elde edilen bu sonuçlara göre KHAK' inde Tc-99m MIBI' nin KHOAK' inde ise TI-201' in daha yüksek uptake göstermesinin ilgi çekici bir özelliklik olduğu düşünülmüştür. KHAK'nin kemoterapi prosedürlerine daha iyi cevap vermesiyle Tc-99m MIBI uptake' nin yüksekliğinin63 ilgili olabileceği, tedavi etkinliğinin öngörüsünde Tc-99m MIBI' nin tedavi protokollerinin düzenlenmesine yardımcı olabileceği ve özellikle düşük uptake' li olgularda daha agresif kemoterapi prosedürleri veya kemoterapiye ek radyoterapi uygulamasının yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca tedavi sonrası dönemde yapılan çalışmalarda hem TI-201 hem de Tc-99m MIBI SPECT' te cevap veren grupta uptake' ferin anlamlı düzeyde düşerken cevap vermeyen grupta artış izlenmesi nedeniyle tedavinin başarısının sintigrafik yöntemlerle sayısal olarak değerlendirmeye olanak verebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The aim of our study was to evaluate the role of TI-201 and Tc-99m MIBI in detection of primary lung cancer, in the prediction the chemotherapeutic effect, and in the assessment of post-chemotherapeutic changes. Materials and Methods : Our study included 38 patients with primary lung cancer (27 NSCLC, 1 1 SCLC). 38 patients before the chemotherapy and 12 of them after the chemotherapy underwent TI-201 and Tc-99m MIBI scans. The patients were grouped into two subgroups according to clinical follow-up and response in CT scans; Response (+) [ complete and partial response] and Response^) [no change or progressive disease]. First SPECT scan was performed 30 minutes and 3 hours after the injection of 740 MBq Tc-99m MIBI. And two days after, a second study was performed after the injection of 185 MBq TI-201. Region of interests were drawn over tumor area and the normal lung area in contra lateral side in transverse sections, and mean counts per pixel were obtained. Early and delayed uptake ratios, and retention indices were calculated. Results: While in NSCLC group TI-201 uptake ratios were higher than Tc-99m MIBI, in SCLC group Tc- 99m MIBI they were higher than TI-201, hence the difference were not significant statistically. In Response (+) group, Tc-99m MIBI uptake ratios were significantly higher than those of Response (-). Although in Response (+) group TI-201 uptake ratios were higher than those of Response (-), the differences were not significant. In Response (+) group, uptake ratios for both tracers significantly decreased after chemotherapy. In Response (-) group they increased after the chemotherapy for both tracers, but only the increase of the Tc-99 MIBI uptakes was statistically significant.65 Conclusion: We concluded that; 1.) Although in NSCLC TC-99m MIBI, and in SCLC TI-201 uptakes were higher than the other tracer, both tracers are useful in the detection of primary lung cancer; 2.) Primary lung cancers with higher Tc-99m MIBI uptakes are more likely to respond to chemotherapy than those of with lower uptake; 3.) In addition to CT scan, both tracers might be used to show the effect of chemotherapy after the course successfully.