From paganism to piety: Tracing the christianization process in the southern Black Sea
Paganizmden dindarlığa: Güney Karadeniz'in hrıstiyanlaşmasının incelenmesi
- Tez No: 913270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCA ZAVAGNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, akademik literatürde büyük ölçüde gözardı edilmiş bir konu olan Bithynia ve Pontus'ta Hıristiyanlığın erken dönemini incelemektedir. Hırıstiyanlığın bu bölgedeki tarihini metinsel, hagiografik, epigrafik ve maddi kanıtları kapsayan çok boyutlu bir araştırma aracılığıyla ve arkeolojide dini kimliğin maddi kalıntılarla tanımlanması ile Hristiyanlaşma'nın süreçleri ve mekanizmalarına dair kuramsal tartışmalarla etkileşim içinde kapsamlı bir biçimde ele alan bu inceleme, Konstantin öncesi dönemden dini ve seküler metinler ve ana temasıyla ilişkili olarak epigrafik buluntular ve arkeolojik alanlar üzerinden bütüncül bir çerçeve oluşturmaya çalışırken arkeolojik buluntuların korunması ve yorumlanmasına ilişkin kuramsal ve pratik sorunlara da dikkat çekmekte ve gelecekteki araştırmalar için olası istikametlere işaret etmektedir. Bu tezde sunulan bulgular, Karadeniz bölgesindeki erken dönem Hristiyan kimliği ve gelişimi ile birlikte, din arkeolojisi ve Küçük Asya'nın Hristiyanlaşması üzerine daha geniş tartışmalara da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the spread of Christianity in Bithynia and Pontus, a topic that remains a lacuna in the academic literature. Through a multi-dimensional survey that covers textual, hagiographical, epigraphic, and material evidence and engaging with the central debates in archaeology about the identification of religious identity through material remains and the patterns and mechanisms of Christianization, it provides a comprehensive account of the history of Bithynia and Pontus, which it traces in religious and secular texts from the pre- Constantinian period, and discusses specific epigraphic finds and archaeological sites in relation to its central theme as well as challenges related to the preservation and interpretation of evidence and avenues for future research. These findings help contribute the understanding of early Christian identity and its development in the Black Sea region as well as the broader debates on the archaeology of religion and the Christianization of the Asia Minor.