The impact of Dionysos from paganism to Christianity (4th – 7th C.CE): A confrontation of written sources with material culture
Paganizmden Hristiyanlığa Dionysos'un etkisi (MS 4 – 7. yüzyıllar: Yazılı kaynaklar ile maddi kültürün karşılaştırılması
  1. Tez No: 991664
  2. Yazar: EMİR ŞEKERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PETER LOUIS MARIETTE TALLOEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Geç Antik Çağ materyal kültüründe önemli ölçüde devam etmiş olan Dionysos temsillerinin yaygınlığına ilişkin bir açıklama getirme gayesi güdülmüştür. Araştırma için uygulanan metot, en genel hâliyle yazılı kaynaklar ve materyal kültür arasında, en özel hâliyle de hem yazılı kaynakların hem de materyal kültürün kendi içlerinde karşılaştırılmasıdır. İskenderiyeli Klement'in“Yunanlılara Teşvik”ile Panopolisli Nonnus'un“Diyonysiaka”adlı yapıtları tezde başvurulan temel yazılı kaynaklar iken materyal kültürden seçilen örnekler Doğu Akdeniz kültürel coğrafyasına mensup farklı arkeolojik sit alanlarından belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, Geç Antik Çağ Dionysos temsillerinin yaygınlığına ilişkin iki temel sebep ortaya konmuştur. Bunların ilki“dini senkretiklik”, ikincisi de Dionysos kültü etrafında ciddi bir tarihsel geleneği olan“şenlik/eğlence tertibi”(conviviality) şeklindedir. İrdelenen materyalin barındırdığı ikonografik temsil ve yer aldığı arkeolojik kontekst, ait olduğu tarihsel periyod ve çağdaşı olduğu yazılı kaynaklarla birlikte irdelendiğinde varılan sonuç olmuştur bu. Böylelikle tezin, Geç Antik Çağ bünyesindeki Dionysos kültü ve onun materyal kültür üzerindeki izdüşümü hakkında farklı ve pek de üzerinde durulmamış bir hususu aydınlatma teşebbüsü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the prevalence of Dionysiac representations, which continued significantly in the context of Late Antiquity. The method applied for the research is, in its most general sense, the comparison between written sources and material culture, and in its most specific form, the comparison of both written sources and material culture within themselves. While the works such as Exhortation to the Greeks by Clement of Alexandria and the Dionysiaca by Nonnus of Panopolis are the main written sources referenced in the thesis, selected examples from material culture were determined from different archaeological sites belonging to the Eastern Mediterranean cultural geography. As a result of the research, two main reasons were revealed for the prevalence of Dionysiac representations in Late Antiquity. The first is“religious syncretism”, and the second is“conviviality”. This is the conclusion reached when the iconographic representation of the selected materials and their archaeological contexts are examined together with the historical period they belong to and the written sources they are contemporary with. Thus, the thesis attempts to shed light on a different and not-so-explored issue about the cult of Dionysus in Late Antiquity and its projection on material culture.