Policy inaction in Türkiye: The impact of EU pre-accession assistance projects on women's employment policies
Türkiye'de politika eylemsizliği: AB katılım öncesi yardım projelerinin kadın istihdamı politikalarına etkisi
  1. Tez No: 913280
  2. Yazar: YAĞMUR BİLGİNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, kadın istihdamı politikaları bağlamında Türkiye'deki politika eylemsizliği sorununu analiz etmektedir. Politika eylemsizliği, politika yapıcıların, uygulanabilir alternatiflerin varlığına rağmen müdahalede bulunmamaları olarak tanımlanan bir durum ve/veya bir model olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışma özellikle, kadın istihdamını teşvik etmek amacıyla tasarlanan Avrupa Birliği destekli projelerin neden sürdürülebilir ulusal politikalara dönüşemediğine odaklanmaktadır. McConnell ve 't Hart'ın politika eylemsizliği çerçevesinden yararlanan bu çalışma, dönüştürücü değişimi sınırlayan sosyo-politik ve kurumsal engelleri incelemektedir. Bu engellerin dinamiklerini anlamak için doküman analizi, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve katılımcı gözlem yöntemlerini bir araya getiren nitel bir metodoloji uygulanmıştır. Bulgular, Avrupa Birliği'nin Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında sağlanan önemli fonlara rağmen, yapısal ve kültürel engellerin devam ettiğini ve dönüştürücü reformları engellediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Türkiye-AB ilişkileri bağlamında politika eylemsizliğinin anlaşılmasını derinleştirmekle kalmayıp, aynı zamanda katılım öncesi yardımların etkinliğini ve sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik uygulanabilir stratejiler sunarak, politika yapıcılar ve uygulayıcılar için pratik öneriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the persistent issue of policy inaction —defined as an instance and/or a pattern of non-intervention by policymakers despite the presence of viable alternatives—within the context of women's employment policies in Türkiye. It specifically focuses on why European Union-funded projects designed to promote women's employment often fail to translate into sustained national policies. Utilizing McConnell and 't Hart's policy inaction framework, the study explores the socio-political and institutional barriers that limit transformative change. A qualitative methodology is employed, integrating document analysis, semi-structured interviews, and participant observation to uncover these challenges. Findings reveal that despite substantial funding through the EU's Instrument for Pre-Accession Assistance, structural and cultural constraints persist, hindering transformative reforms. This study not only deepens the understanding of policy inaction in the context of EU-Türkiye relations but also proposes actionable strategies to enhance the effectiveness and sustainability of pre-accession assistance, providing practical recommendations for policymakers and practitioners.