An investigation of job clubs: A novel active labour market policy in Türkiye
Türkiye'de yeni bir aktif işgücü piyasası politikası iş kulüpleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 913281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, Türkiye'de yeni bir aktif işgücü piyasası politikası (AİPP) olarak iş kulüplerinin uygulanmasını ve etkinliğini araştırmakta, istihdam edilebilirliğin artırılması ve işgücü piyasasındaki beceri uyumsuzluklarının giderilmesindeki rollerine odaklanmaktadır. İŞKUR tarafından 2017 yılında kurulan iş kulüpleri, dezavantajlı gruplara temel iş arama becerileri kazandırmak ve işgücü piyasasına entegrasyonlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış yoğun, grup temelli danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Çalışma, kapsamlı belge analizi, WAPES ağı aracılığıyla uluslararası vaka karşılaştırmaları ve İŞKUR politika yapıcıları ve beş ilden iş kulübü liderleri ile derinlemesine görüşmeler dahil olmak üzere karma bir yöntem yaklaşımı kullanmaktadır. Başta Fransa, Hollanda ve Estonya olmak üzere uluslararası en iyi uygulamaları inceleyen araştırma, Türkiye'deki iş kulüplerinin güçlü yönlerini, karşılaştığı zorlukları ve geliştirilmesi gereken alanları tespit etmektedir. Bulgular, iş kulüplerinin gelişen işgücü piyasasında giderek daha kritik hale gelen iletişim ve ekip çalışması gibi sosyal becerilerin geliştirilmesine benzersiz katkısını vurgulamaktadır. Tez ayrıca, değişen beceri taleplerini karşılamak ve hizmet sunumunu iyileştirmek için bu programların sürekli olarak uyarlanması gerektiğinin altını çizmektedir. Sonuç olarak araştırma, Türkiye'deki işsizlik ve beceri uyumsuzlukları için sürdürülebilir bir çözüm olarak rollerini güçlendirmeyi amaçlayan iş kulüplerinin verimliliğini ve etkisini artırmak için politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the implementation and effectiveness of job clubs as a novel active labour market policy (ALMP) in Türkiye, focusing on their role in enhancing employability and addressing skill mismatches in the labour market. Established by İŞKUR in 2017, job clubs provide intensive, group-based counseling services designed to equip disadvantaged groups with essential job search skills and facilitate their integration into the labour market. This study employs a mixed-methods approach, including comprehensive document analysis, international case comparisons through the WAPES network, and in-depth interviews with İŞKUR policymakers and job club leaders from five provinces. By examining international best practices, particularly from France, the Netherlands, and Estonia, the research identifies strengths, challenges, and areas for improvement in Türkiye's job clubs. Findings highlight the unique contribution of job clubs to developing soft skills, such as communication and teamwork, which are increasingly critical in the evolving labour market. The thesis also underscores the need for continuous adaptation of these programs to meet changing skill demands and improve service delivery. Ultimately, the research offers policy recommendations to enhance the efficiency and impact of job clubs, aiming to strengthen their role as a sustainable solution for unemployment and skill mismatches in Türkiye.