Maternal common mental disorder symptoms among mothers of preschool children in Türkiye
Annelik ve yaygın ruhsal bozukluk belirtileri: Türkiye'de okul öncesi çocuğu olan anne örneklemi
  1. Tez No: 913283
  2. Yazar: BETÜL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAYDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE CEREN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaygın Ruhsal Bozukluklar (YRB) kavramı depresyon, kaygı ve somatik bozuklukları kapsamaktadır. Bu yaygın bozuklukların çoğunlukla bir arada ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Annelerde yaygın ruhsal bozukluklar görüldüğünde, bu annelerin çocuklarının sağlık sorunları ve gelişim sürecinde gecikmelerin yaşanmasının daha olası olduğu gözlemlenmiştir. Öncelikli bir konu olmasına rağmen, geleneksel tanısal yaklaşım yaygın ruhsal bozuklukları anlamada yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma tanısal olmayan ve belirti-odaklı bir yaklaşım ile annelerin yaygın ruhsal bozukluk belirtilerinin faktör yapısını ve istikrarını analiz etmiştir. Çalışma örneklemi ulusal düzeyde temsili bir anne örneklemi olup okul öncesi çocuğu olan ve Türkçe iletişim kurabilen 1,052 anneden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan boylamsal veri Türkiye'de Erken Çocukluk Gelişim Ekolojileri (TEÇGE) çalışmasından alınmıştır. Belirtilerin faktör yapısı ve istikarını analiz etmek için Çok Düzeyli Doğrulayıcı Faktör Analizi yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar kişi düzeyinde ve kişilerarası düzeyde bi-faktör modeline uygun bir faktör yapısı sunmuştur. Kişi düzeyinde, genel faktör olarak stres faktörü, ve altfaktörler olarak somatik ve kaygılı-intihar eğilimli faktörleri belirlenmiştir. Kişilerarası düzeyde, genel faktör olarak stres faktörü, ve altfaktörler olarak somatik ve olumsuz duygu faktörleri belirlenmiştir. Çalışma bulgularının, annelerdeki yaygın ruhsal bozuklukların anlaşılması noktasında hem klinik uygulama hem de bilimsel araştırma açısından önemli katkıları vardır.
Özet (Çeviri)
Common Mental Health Disorders (CMDs) refer to depressive, anxiety, and somatic disorders. These disorders are prevalent and comorbid mental health problems. Children of mothers with CMDs are more likely to have developmental delays and poor health. Although it is a priority area, the traditional diagnostic approach to mental disorders hinders the understanding of the complex structure of CMDs. The current study adopts a non-diagnostic and symptom-focused approach to analyze the factor structure and stability of maternal common mental disorder (M-CMD) symptoms in a nationally representative sample of 1,052 mothers of preschool children over five years in Türkiye. The data was drawn from The Study of Early Childhood Developmental Ecologies in Turkey (ECDET). Multilevel Confirmatory Factor Analysis was conducted to examine the factor structure and the stability of M-CMD symptoms. Results presented a bifactor structure at the within-person and between-person levels. At the within-person level, there was (a) distress as a general factor, (b) a somatic subfactor, and (c) an anxious-suicidal subfactor. At the between-person level, there were (a) distress as a general factor, (b) somatic subfactor, and (c) negative affect subfactor. The findings of the current study had clinical and scientific significance in terms of understanding the maternal common mental disorder symptoms.