The impact of taxation on capital structure policy in the COVID-19 era: Evidence from Organisation of Islamic Cooperation (OIC) countries
COVID-19 döneminde vergilendirmenin sermaye yapısı politikasına etkisi: İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkelerinden kanıtlar
  1. Tez No: 913286
  2. Yazar: KAYHAN REFİK OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
COVID-19 pandemisi, her ülkeyi ve sektörü derinden etkileyerek eşi benzeri görülmemiş bir küresel ekonomik kriz tetikledi. Küresel ekonomi, 2020 yılında GSYİH'nin %3,5 oranında küçülmesiyle keskin bir daralma yaşadı; bu da kitlesel işsizlik, gelir eşitsizliği ve küresel tedarik zincirlerinde aksamalara yol açtı. Dünya genelindeki hükümetler, maliye ve para politikası müdahaleleriyle buna yanıt vermeye çalıştı, bu müdahaleler arasında teşvik paketleri, düşük faiz oranları ve borç ihraçları yer aldı; bu da gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda sermaye yapılarını etkiledi. Firmaların sermaye yapılarına yönelik kararları, bu zorluklara yanıt olarak evrimleşti ve likidite yönetimi ile sürdürülebilirlik hedeflerine vurgu yapıldı. Bu çalışma, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üye ülkelerindeki firmaların sermaye yapısı kararları üzerinde vergilendirmenin etkisini 2012-2021 döneminde incelemektedir. Çalışma, Dünya Bankası ve Worldscope veri tabanındaki verileri kullanmaktadır. Panel veri analiz yöntemi uygulanmış ve Hausman testi, bu analiz için Sabit Etkiler modelinin Rastgele Etkiler modeline kıyasla daha uygun olduğunu doğrulamıştır. Çalışma, vergi politikaları ile sermaye yapısı arasındaki ilişkiyi keşfetmek için hem tek değişkenli hem de çok değişkenli analizleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic triggered an unprecedented global economic crisis, affecting nearly every country and sector in profound ways. The global economy experienced a sharp contraction, with GDP shrinking by 3.5% in 2020, leading to mass unemployment, income inequality, and disruptions in global supply chains. Governments around the world responded with significant fiscal and monetary interventions, including stimulus packages, low-interest rates, and debt issuance, which influenced capital structures across both developed and emerging markets. The capital structures of firms have evolved in response to these challenges, with an emphasis on liquidity management and sustainability goals. This study explores the impact of taxation on the capital structure decisions of firms within the member countries of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC).This study utilizes data sourced from the World Bank and Worldscope. A panel data analysis method was employed, and the Hausman test confirmed that the Fixed Effects model is more suitable than the Random Effects model for this analysis. The study incorporates both univariate and multivariate analyses to explore the relationship between tax policies and capital structure.