Impact of AI chatbots on english language learning: A systematic review of effectiveness
Chatbotların ingilizce öğreniminde kullanımına ilişkin sistematik derleme
  1. Tez No: 913285
  2. Yazar: LEEN ASEM ABDEL-RAOUF EL-JABARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sistematik derleme, kelime hazinesi gelişimine, dil bilgisi doğruluğuna ve iletişim akıcılığına odaklanarak yapay zekâ sohbet robotlarının İngilizce dil öğrenimindeki (ELL) etkinliğini incelemektedir. Doğal Dil İşleme (NLP) ve Makine Öğrenimi (ML) alanındaki gelişmelerden yararlanan yapay zekâ sohbet robotları, etkileşimli ve kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimleri sağlar. Çalışma, yapay zekâ sohbet robotlarının konuşma ve dinleme becerilerini önemli ölçüde iyileştirdiğini, öğrenci motivasyonunu artırdığını ve artan geri bildirim sunduğunu ortaya koyuyor. Seçici yayın, değişkenliğe yatkın küçük çalışmalar ve önemli bulguları yayınlama baskısı literatürü çarpıtabilir. Ek olarak, metodolojik kusurlara rağmen anlamlı sonuçlara sahip düşük kaliteli çalışmalar yayınlanabilirken, sonuçları anlamlı olmayan yüksek kaliteli çalışmalar gözden kaçabilir. Bölgesel ve dilsel önyargılar da rol oynayabilir. PRISMA çerçevesini kullanan Sistematik derleme, eğitimciler, geliştiriciler ve araştırmacılar için değerli bilgiler sağlayarak ELL'deki yapay zekâ sohbet robotlarının potansiyel faydalarını ve sınırlamalarını vurguluyor ve gelecekteki araştırma ve uygulamalara yol gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This systematic review examines the effectiveness of AI chatbots in English language learning (ELL), focusing on vocabulary development, grammatical accuracy, and communication fluency. Utilizing advancements in Natural Language Processing (NLP) and Machine Learning (ML), AI chatbots provide interactive and personalized learning experiences. The study reveals that AI chatbots significantly improve speaking and listening skills, enhance learner motivation, and offer incremental feedback. However, variability in study methodologies and learner demographics complicates conclusions. Issues such as publication bias and limited research on long-term impacts are noted. Selective publication, small studies prone to variability, and pressure to publish significant findings can skew the literature. Additionally, lower-quality studies with significant results may be published despite methodological flaws, while higher-quality studies with non-significant outcomes may be overlooked. Regional and language biases may also play a role. The systematic review, using the PRISMA framework, provides valuable insights for educators, developers, and researchers, highlighting the potential benefits and limitations of AI chatbots in ELL and guiding future research and applications.